Jak spolehlivě posílit imunitu u malých dětí

1009
24.10.19

Dobrý den,

o tom, jak posilovat imunitu je všude spoustu rad a tipů. Máte něco osvědčeného, co by mohlo pomoci? Dětem dávám vitaminy ve formě O+Z, během chřipkových období, i kupované tabletky vit. C, chodíme ven, ale stále mám pocit, že jedna rýma střídá druhou…

Mgr.Lucia Kulichová
29.10.19

Dobrý den,
děkuji za váš dotaz. Ohledně imunity předškolních a školních dětí je to někdy složité. Někdy máte pocit, že ani zdravá výživa a doplňky stravy ve formě vitaminů vůbec nepomáhají a ještě je to horší. Každý z nás reaguje na styk s patogeny různě, někdo v pohodě odolává, někoho skolí každá viróza. Když na podzim vystřídají teplé teploty chladnější , je to přirozená obranyschopnost organismu a projeví se to tzv. čištěním horních cest dýchacích, že dítě (dospělí) začínají více smrkat. Je potřeba začít pročišťovat nos mořskou vodu, Vincentkou, případně odsávat aby se ty zachycené viry, bakterie neusadili na sliznicích a nezačali se rozmnožovat. Proto se doporučují užívat tyto spreje jako prevenci. Pokud se jedná o průhledný, nebo lehce zakalený sekret z nosu není potřeba hned běžet k lékaři, stačí přidat zvýšené dávky vitaminu C a D, ovoce, zeleninu a dostatečně zvýšit příjem tekutin, proplachovat sliznice a smrkat. A toto období může trvat hodně dlouho i skoro celou zimu, hlavně u předškolních dětí. Pokud se sekret z nosu už barví sytě žlutě až zeleně, je to důkaz že se nám začali množit bakterie, nebo dítě chraptí a sekret nelze vysmrkat, mohla se virová infekce proměnit na komplikaci v podobě bakteriální sinusitidy a je čas navštívit lékaře. Nebojte, postupně s věkem se to zlepšuje a jestli děti navštěvuji školní zařízení od minimálně 2,5 až 3. roku věku života tak ve škole to už zmáknou levou zadní:-)
Jinak z doplňků stravy vám můžu doporučit s komplexním složením Kolostrum s beta-glukany s obsahem antioxidantů vitaminem C, selenem a zinkem.
Bovinní kolostrum neboli mlezivo pochází z úplně prvního dojení a je zdrojem mnoha životně důležitých látek (imunoglobuliny, cytokiny,…), které podporují vznik specifické imunity. Další důležitou látkou jsou imunoglukany, konkrétně beta-glukany. Jedná se o přírodní látky s protizánětlivým, antioxidačním a regeneračním účinkem, které dokážou ovlivnit imunitu jak vrozenou tak získanou.
Hodně zdraví přeji!

Mgr. Lucia Kulichová
https://www.barnys.cz