Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jak zvýšit zájem čtvrťáka o školu?

Kleky se ptá 27.02.15

Dobrý den,

mám devítiletého syna ve čtvrté třídě a v podstatě od začátku docházky řešíme zapomínání. Neustále zapomíná, jaké má úkoly, co se třeba ve škole vyřešit, nebo do školy donést. Má sice notýsek na úkoly, ale tam si to někdy píše tak nečitelně, že to po sobě nepřečte. My pak doma nevíme, co má vlastně doma vypracovat.

Stejné je to s dotazy typu - budete psát písemku a z čeho? Odpověď syna - nevím. Máte mít něco do školy? Nevím. Navíc je mu to všechno jedno. Tím, že neví, na co se kdy připravit, dostává často pětky. Pokud je připraven, tak má známky v rozmezí 2-3.

Jsem z toho velmi nešťastná a je mi trapné neustále volat jiným rodičům nebo učitelce. V PPP jsme zatím na žádném vyšetřen nebyli. Chtěla jsem se zeptat, jak zvýšit zájem syna o školu tak, aby se sám více začal snažit a nebylo mu všechno jedno a aby neustále nezapomínal.

Děkuji.

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 02.03.15

Hezký den,
obávám se, že na dálku nejsem schopna zjistit, co je příčinou synova nezájmu o školu.
Příčin může být plno - takže bych nyní pouze „střílela od boku“, což dělám nerada.
Určitě bych Vám doporučila domluvit si individuální konzultaci s paní učitelkou ve škole a společně zkusit nalézt nějaké řešení, např. pokud by byla ochotná, že by Vás informovala o domácích úkolech, případně se sejít poté společně i s Vaším synem a sjednat nová pravidla mezi 6 očima. Dá se toho dělat více, ale nejlepší bude, pokud budete mít podporu např. v PPP, kde Vám určitě rádi poradí.
Evidentně má jeho laxní zájem nějakou příčinu a tu je nutné nalézt, což však bohužel není možné přes mailovou poradnu.
Návštěvu odborníka bych asi neodkládala, neboť stav se zřejmě sám nezlepší a je třeba objevit důvod /určitě to není o tom řešit věci za něj/ tohoto nešťastného přístupu.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.