Jakým způsobem říct šetrně dítěti, že mělo rakovinu?

16.09.19

Dobrý den,

našemu synovi jako miminku zjistili zhoubný nádor, který se rok léčil.. Jezdili jsme na kontroly a léčby. Pak jenom na kontroly, zatím je vše v pořádku.. Kluk to bral tak, že jezdíme prostě do Brna na vyšetření.. Občas se zeptal, proč jsou tam ty děti bez vlásků a nebo proč jim tam ubližují - dávají chemu. Okolo 7 roku jsme mu řekli, že byl nemocný, a proto má jizvu na břichu atd. Teď je klukovi 10 let a přemýšlíme, jakým způsobem mu říct úplnou pravdu, on neví, co to je rakovina.. Prostě věděl, že byl nemocný a jezdilo se na kontrolu jako při obyčejné nemoci..
Ve škole si samozřejme už děti, všímají, že má jizvu na břichu, tak už jsme mu řekli, že tam měl bulku, a ta musela pryč, ale úplně pravdu zatím neví.. Co to je rakovina, že ji měl, že se může bohužel vrátit, jaké můžou být následky..
Do jaké míry máme být upřímní? Hlavně pořád běží v televizi upoutávky na Anděla, jak se pomáhá nemocným dětem, a potom se někde zmíní, že svůj boj prohrál, tak přesně nevíme, co říct, aby to nepobral tak, že může umřít..

PhDr. Václav Mertin
22.09.19

Dobrý den, osobně si myslím, že zatím pořád synovi postačuje informace, že měl vážnou nemoc. Měl by být informovaný, jestli dnes vyplývají nějaká omezení, doporučení. Na druhé straně, k čemu by mu dnes byla ona pravda, tedy přesná diagnóza. Samozřejmě pokud by položil přímou a jednoznačnou otázku, tak přímo a jednoznačně odpověděl. Současně by pak bylo třeba udělat podrobnější a především optimistický výklad. Jinak totiž hrozí nebezpečí, že si bude informaci vykládat na základě náhodně zachycených informací.

Zdraví
Václav Mertin