Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Je chování dcery ještě v pořádku?

Anonymní se ptá 26.12.18

Dobrý den,

máme dcerku 2,5 roku. Pokud si dovolím soudit, je to chytré a šikovně dítě. Nicméně již od miminka je taková náročnější. Vyžadovala vždy mou absolutní pozornost a dokáže si ji již od miminka různé vynucovat. V kombinaci s tím, že nemám spolehlivé hlídání a manžel v péči o ni příliš aktivní není, je to někdy pro mě docela vyčerpávající.

Pokusili jsme se jí pořídit sourozence, ale bohužel mám za sebou dvě nevydařená těhotenství za poslední rok, takže přiznávám, že i se mnou to celkem zamávalo. Po posledním potratu jsem musela na zákrok a po návratu z nemocnice (hospitalizace 1 den a 1 noc) mi přijde, že se dcera v chováním nějak zhoršila. Dělá mi naschvály (klidně od rána do večera), asi týden po hospitalizaci si trhala před spaním vlasy. Při tom ji stále uspávám. Pokud mě někdy vystřídá manžel, má hystericky záchvat a vyžaduje mě. I v noci mě volá do pokojíčku (má ho ihned vedle ložnice a otevřené dveře), dokud se tam za ní v noci neodstěhuji.

Celkově vyžaduje neustále moji 100% pozornost, a když se nudí, tak mě zkouší. Pořídili jsme si pejska, aby si dcera zvykala, že pečuji i o někoho jiného a musela se trošku přizpůsobovat a nešlo vše jen podle ní. Pejska má rada, ale někdy štěně trápí, aby upoutala moji pozornost. Navíc mi přijde, že je trosku hyperaktivní (stále probíhá, šíje sebou, chvilku neposedí). Přitom si myslím, že se jí docela dost věnuji (čteme knížky, malujeme, modelujeme, staráme se o pejska, chodíme hodně na vycházky).

No už jsem někdy pěkné unavená a říkám si, jestli mé potraty neměly spojitost s mým vyčerpáním. Stále čekám, kdy už bude dcera méně náročná, ale začínám chápat, že z náročných miminek jsou náročná batolátka a nevím, jak to se sourozencem udělat, aby už těhotenství dopadlo dobře (naučit se odpočívat a nějak si ulevit) a současně to dcera přijímala co nejlépe.

Poradíte, prosím?

PhDr. Václav Mertin odpovídá 01.01.19

Dobrý den, rad mám několik. Dcera má dva rodiče, je žádoucí, aby se tatínek dceři věnoval víc Asi ne v situacích, které jsou pro ni náročné - právě např. uspávání, ale při běžných aktivitách. Dcera si bude zvykat na přístup další osoby. Na spaní bych jí dovolil spaní s rodiči. Druhá rada: přestaňte dceři podsouvat, že ¨Vám.dělá něco schválně (výjimečně možná ano). Ona je ve složité situaci a reaguje na ni, jak umí. Ona přece nemůže chápat, jak je pro Vás péče a koneckonců i celá situace vyčerpávající, Třetí rada: když se dceři opravdu nemůžete věnovat, tak se jí nevěnujte a sneste její nelibost. Nemějte z toho výčitky, neboť i Vaše pohoda je důležitá (viz dále). Určitě Vám nesdělím nic nového, když napíšu, že malé děti občas se zvířátky zacházejí jako s věcmi, že se teprve učí vhodnému přístupu k lidem i zvířatům. Souhlasím s Vámi, že pohoda dcera se do značné míry odvíjí od Vaší pohody.

Zdraví
Václav Mertin

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.