Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Je možné osvojení staršího dítětě ve věku 3,5 - 4,5 let v da

andy1222 se ptá 26.12.18

Dobrý den,

chci se zeptat, mám SŠ se sociálně správním zaměřením, a při studiu jsem měla pravidelné praxe nejen v různých domovech pro seniory, ale i v mateřských školách, kde se mi moc líbilo a to mi velice chybí v životě.

Mám od cca 3 měsíců epilepsii GM 40, a lékaři mi zakazovali mít dítě, a dnes, když mi i díky dlouhodobě užívaným lékům, nastalo další duševní onemocnění, (schizofrenie), tak velice v mých 43 letech, toužím po dětech a nevím, jak na to. Jen závidím mému dvojčeti, kterému se daří opravdu vše, narozdíl ode mě. Má kluka, malou již pěti letou dceru, stálé zaměstnání, dvě auta, a takto bych mohla pokračovat, prostě vše, co si v životě člověk může přát. Peníze a nemovitosti nejsou v životě vše, to Vás zrovna šťastným neudělá. To Vám v životě radost neudělá a můžete dělat, co chcete. Měla jsem na Vyšší odborné škole, jak aplikovanou psychologii, tak i další obory - Veřejná správa. Ale opravdu to vidí i další osoby, že bez dětí, nejsem šťastná.

Co mám tedy dělat?

Již zamýšlím o odjezdu do Afriky, kde bych pomáhala dětem, a dalších podobná řešení. A nějaká pěstounská péče, to není ono. Neustále se bát, že jednoho krásného dne, Vám u dvěří zazvoní rodiče daného dítěte a že ho odvedou, to opravdu není řešení. veškerou problematiku jsme probírali na škole nejen v oboru sociologie a dalších oborech.

Děkuji Vám velice za odpověď a případnou radu

Ing. Ivo Kraus, DiS. odpovídá 27.12.18

Dobrý den,

epilepsie je vážný zdravotní důvod pro neschválení adopce, ale samozřejmě vše záleží na vašem praktickém lékaři. Z jeho stanoviska obvykle příslušné úřady vychází. Tuším, že pokud na nemoc máte invalidní důchod, tak by mohl být jeho posudek spíše negativní, pokud ne, šance je vyšší. Nicméně tyto zdravotní záležitosti nepatří to mých kompetencí, proto prosím raději konzultujte otázku s odborníkem.

Co se týče adopce (osvojení) žádost si v případě kladného stanoviska lékaře můžete podat. Krajský úřad pravděpodobně lékařský posudek nechá přezkoumat revizním lékařem, proto doporučuji lékaře nepřemlouvat ani nepodplácet a raději se s ním upřímně poradit do jaké míry by vám umožňovala nemoc se starat o přijaté dítě.

Velice by pomohlo, kdyby o dítě žádal zároveň váš zdravý manžel, který by vás mohl v nemoci při péči a výchově dítěte zastoupit. Pokud nežijete v sezdaném svazku, je vhodné uvést zdravého dlouhodobého partnera na sociálce, který by souhlasil s tím, že vám bude s výchovou dítěte pomáhat. Pokud nemáte muže, může vám pomáhat zdravá a ne příliš stará maminka nebo sestra, švagrová, apod.

Pokud přesto nevyhodnotí Krajský úřad vaši žádost o adopci kladně, můžete začít spolupracovat s dětskými domovy, které umožňují hostitelskou péči, tj. půjčování dětí na víkendy či na prázdniny. Takové dítě by sice nebylo vaše, ale i tak byste mu mohla hodně pomáhat a být s ním v kontaktu v době, kdy je nemoc stabilizovaná. Vše záleží na dohodě s ředitelem ústavního zařízení.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
 www.chcemebytpestouny.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.