Je prodělany černý kašel kontraindikace očkování?

19.11.18

Dobrý den,

syn dosud nebyl očkován, narozen 11/2016. V září 2018 prodělal černý kašel, přeléčen antibiotiky. Nyní ho chceme nechat očkovat (hexa, MMR).

Není to vzhledem k prodělanému černému kašli problém? Jak tělo reaguje na očkování, když má aktuálně vysoké protilátky?

Také by mě zajímalo, já (matka), podle krevních odběrů nemám protilátky na černý kašel a bylo mi doporučeno se přeočkovat. Nicméně jsem to od něho ani manžela nechytla, i když jsme byli v každodenním kontaktu. Na konci srpna jsem rodila, dcera se naštěstí taky nenakazila, ta ale byla v částečné izolaci od syna.

Děkuji za rady

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová
15.01.19

Dobrý den,

syna po prodělaném černém kašli můžete nyní bez problémů očkovat hexavakcínou i MMR vakcínou. Konečná výše protilátek proti černému kašli může být přechodně vyšší. Prodělané onemocnění ale není důvodem k neočkování. Dceru samozřejmě očkujte dle kalendáře t.j. od 9. týdne věku.

Pro rodiče a dospělé obecně je přeočkování proti černému kašli rovněž užitečné, provádí se kombinovanou látkou proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Jedinci očkovaní v dětství nemají dostatečnou ochranu po celý život. Proto se v dospělé populaci černý kašel může šířit, i když jeho průběh je mírnější a nebývá život ohrožující na rozdíl od průběhu u neočkovaných jedinců. Dospělí jsou ale hlavním zdrojem nákazy neočkovaných kojenců. I proto je očkování dospělých plně indikováno.

S pozdravem

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová