Jedenáctiletému synovi zvoní a hučí v uších

21
31.08.19

Dobrý den,

11letému synovi začalo před měsícem z ničeho nic zvonit v uších, hlavně v levém, nebylo to nepřetržitě, ale několikrát denně. Byli jsme ve dvou ambulancích ORL, dvakrát na foniatrii, audiovyšetření. Všechno bylo v pořádku. Závěr byl, že má lehkou skoliózu a byla doporučena rehabilitace, na tu teď začneme chodit. Syn celý měsíc denně cvičí na záda (cviky zná z předchozí rhb). Poslední týden po kontrole na foniatrii zase pláče, že mu v uších hučí, má je zalehlé, hlavně to levé. Už máme žádanku i k psycholožce. Hodně pláče. Pro podporu jeho psychiky ho chci vzít ještě k mé ORL doktorce, i když výsledek bude asi stejný. Existuje něco, co by mu mohlo ulevit? Asi je to v jeho hlavě :( Ještě zmíním, že před 3 lety byl na operaci nosní mandle a pravého ucha, kdy mu vytahovali vodu ze středouší, to je prý ale dle ORL v pořádku.

Mockrát děkuji za odpověď

Mgr. Pavla Hájková
07.09.19

Dobrý den,

neprodělal syn mononukleózu? Zvonění v uších by mohl způsobovat EB virus, který se dostal do vnitřního ucha.
Pak je tu otázka té skoliózy a prodělané ucha, i když pravého, které ho netrápí.

Zkusila bych preventivně nějaký kvalitní dětský multivitamín, např. od Garden of Life, případně hlívu ústřičnou od Terezia s komentářem, že se budeme oušku snažit pomoct od toho zvonění a hučení. Uvidíte, co Vám řekne psycholožka, ale osobně nevěřím, že „je to v jeho hlavě“, resp. že si vymýšlí. Naopak mám zkušenost, že když si dítě stěžuje na nějakou bolest, tak je to reálný stav.

Pokud by problém přetrvával, doporučila bych se obrátit na kvalifikovaného klinického naturopata v okolí Vašeho bydliště (seznam na naturopati.cz).

Pavla Hájková

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
www.prirozenekezdravi.cz