Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jsem OSVČ v těhotenství

kaja06 se ptá 29.01.19

Dobrý den,

jsem od poloviny října vedena jako OSVČ. Platím si nemocenské pojištění v nejnižší částce. Před podnikáním jsem byla asi 3 měsíce vedena na úřadu práce a pobírala dávky. Žádné jiné spolupracovníky ani spolumajtele nemám, ani zaměstnance. Můj výdělek, zatím neprokázaný, je nejnižší možný.

Otázka zní: Vyplatí se mi do porodu být vedena jako OSVČ, ale být na nemocenské? Nebo je pro mne finančně lepší se přihlásit na úřad práce a OSVČ zrušit?

Děkuji vřele za odpověď!

Daniela Kočí odpovídá 05.02.19

Milá Kájo,
na nemocenskou máte jako osoba, která si platí nemocenské pojištění nárok (samozřejmě to bude minimum když minimum platíte).
Z vašeho dotazu není jasné, kdy máte termín porodu a kdy se chystáte na mateřskou, nebo zda už jste vůbec těhotná, ale obecně platí, že u OSVČ je podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství účast na nemocenském pojištění jako po dobu aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby.
Pokud OSVČ nevznikne nárok na PPM a je nemocensky pojištěná, vzniká nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem.
Jestliže podnikáte (i když se vám to zatím ještě nerozjelo), nemocenské pojištění vám přináší určité výhody a při plánování potomka je to velmi rozumný krok. V případě uznání za dočasně pracovně neschopnou v důsledku rizikového těhotenství vám vznikne nárok na nemocenské a dále nebudete povinna hradit minimální odvody na zdravotní a sociální pojištění. Za splnění podmínek vám pak vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, jak jsem již zmínila.
Myslím, že byste si ekonomicky nepolepšila jít na úřad práce, ale určitě nic nezkazíte, když se půjdete informovat, na co byste měla nárok v případě, že ukončíte OSVČ a přihlásíte se tam. Vzhledem k tomu, že jste tam v minulém roce již byla, budou mít o vás hodně podkladů a navíc budete nejspíš jednat s osobou, kterou už z minulosti znáte, což by mělo být příjemnější.

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@par­tners.cz
 https://www.partners.cz/…ka-partners/

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.