Kamarádi a alkohol

23.11.16

Dobrý den,

nevím, jestli to sem úplně patří, ale už jsem bezradná.

Mám pár dobrých kamarádů, kteří podle mě začali hodně pít, a jelikož mi na nich záleží, tak bych jim chtěla nějak pomoci. Nejdříve to začalo nevinně, jedno dvě piva večer, ale poslední dobou to začíná být neúnosné. Každý víkend vypijí hodně rumu a omlouvají si to tím, že jednou za čas to škodlivé není.

Prosím moc o radu, jak můžu kamarádům pomoct dřív, než bude zle. Problém s alkoholem u sebe bohužel nevidí.

Mockrát děkuji za odpověď.

S pozdravem Maruška

Mgr. Miroslav Giljan
24.11.16

Dobrý den Maruško,

Váš dotaz určitě spadá do naší poradny – děkujeme, že jste napsala.

Píšete o kamarádech, kteří začínají v poslední době užívat větší dávky alkoholu. Rozumím tomu, že máte o ně strach a ráda byste jim pomohla.

Vaše otázka je hodně všeobecná a taky píšete o více lidech, takže Vám můžu odpovědět jenom v obecné rovině. Píšete, že nikdo z Vašich kamarádů pití většího množství alkoholu nevnímá jako ohrožující. Předpokládám tedy, že jim tato činnost nezasahuje do jejich dalších životních oblastí a nezpůsobuje jim problémy (v práci, v partnerském vztahu, v rodině atd.).
Taky si netroufám z Vašeho popisu posoudit, jestli se u nich už jedná o závažnější potíže s užíváním alkoholu. I když samozřejmě víkendové užívání velkého množství alkoholu je alarmujícím signálem.

Nepíšete, o jak moc blízké lidi pro Vás se jedná, jak často jste v kontaktu apod. Vždy když naše služby vyhledá někdo z blízkých člověka, který má potíže s užíváním jakékoliv látky, tak doporučujeme, aby myslel především na sebe. To bych chtěl zdůraznit i u Vás. Není úplně ve Vašich silách změnit chování někoho jiného.

Vy z Vašeho postavení můžete kamarádům říct, že máte o ně strach, vyjádřit jim obavu z jejich chování. Někdy i takhle malá zpráva od blízkého člověka překvapí a začne nad tím přemýšlet.

Pokud by někdo z Vašich kamarádů začal vnímat svoje pití jako potíž a měl by chuť to řešit, tak mu můžete nabídnout pomoc ve formě například doporučení odborné služby.

V podstatě v každém větším městě je zařízení, kde se může člověku, který má potíže s užíváním návykových látek věnovat odborník.

Přeji hezké dny a kdybyste se ještě na cokoliv potřebovala doptat, tak mně neváhejte znovu kontaktovat.

Mgr. Miroslav Giljan

Další otázky z poradny