Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Kartáček pro dítě

terien se ptá 11.11.18

Dobrý den,

jaký elektrický kartáček byste doporučil pro dítě 6+? Jeden zubař mi doporučil výhradně sonický, druhý zubař uvedl, že je jedno, zda je sonický nebo rotační. Dcera má zuby bez kazů, občas ji lehce krvácí dásně. Už rostou druhé zuby.

Děkuji za odpověď

MDDr. Zdeněk Řehoř odpovídá 12.11.18

Dobrý den,

krvácení dásní je způsobeno zánětem, který vzniká při šptatném dočišťování linie kolem krčku zubu. Nejen zvenku (vidíme v zrcadle), ale i od jazyka a hlavně v mezizubí.
Nejdůležitějším kartáčkem bych proto označil ten mezizubní, kterým doporučujeme čistit jakmile jsou dva vedlejší zuby v kontaktu - a to již zuby dočasné - takže kolem 3. až 4. roku života.
Pokud denně používáme správně vybranou velikost mezizubního kartáčku, byli jsme tudíž u dentální hygienistky (protože laik není schopen si správnou velikost mezizubního kartáčku správně vybrat), pak už na použitém kartáčku až zase tolik nezáleží.
Osobně se přimlouvám k manuálnímu, s co největším počtem vlákem, a tudíž co nejměkčímu. Sice čištění pak trvá o minutu dvě déle, ale snižuji riziko odhalených krčků.
Kartáčkem v první řadě musím vědět co, kde a jak čistit, žádná pomůcka není samospásná (což dost často vysoká cena elektrického kartáčku evokuje). Ale pokud se rozhoduji mezi Vámi zmíněnými, rozhodně volíme sonický, protože je mnohem citlivější k měkkým tkáním dutiny ústní.

MDDr. Zdeněk Řehoř
zubní lékař

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.