Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Kdy je ideální doba k očkování?

Anonymní se ptá 25.02.19

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně očkování obecně, kdy je nejvhodnější doba. Myslím tím, co se ročního období i nemocí dítěte týče. je lepší nechat očkování třeba na jaro, léto, kdy je méně viróz a když má syn třeba trochu rýmu, raději očkování odložit?

Ptám se proto, že v zimě má rýmu prakticky pořád a ráda bych předešla vedlejším účinkům.

Děkuji moc

MUDr. Alena Šebková odpovídá 01.03.19

Dobrý den,

obecně se určitě neřídíme ročním obdobím, ale věkem a očkovacím kalendářem - tedy dobou, kdy jsou jednotlivá očkování doporučena, aby chránila před preventabilní chorobou tehdy, kdy je to nejvíce potřeba.

Co se týče nemoci: nedoporučujeme očkovat dítě v akutním, zejména horečnatém infektu. V zahraničí se očkují i děti s teplotou nad 37 a mírným respiračním infektem, tedy i rýmou a kašlem. U nás jsme daleko opatrnější.

Ve Vašem případě by bylo třeba vědět, o jak staré dítě se jedná, jestli má být očkované mrtvou nebo živou oslabenou vakcínou, jak vypadá rýma, kterou má a zda by tedy skutečně byla kontraindikací očkování - z vlastní zkušenosti drobná “vodová” rýma nebo když dítě několikrát kýchne, rozhodně není překážkou, jiná situace by asi byla u hnisavé, žluté či zelené rýmy… Případně ještě svůj dotaz upřesněte.

S pozdravem

MUDr. Alena Šebková

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.