Koktavost u čtyřletého dítěte

15.07.10

Dobrý den,

mému synovi budou příští měsíc čtyři roky. Kvůli zadrhávání jsme s ním začali chodit na logopedii a bylo nám řečeno, že se u něj příznaky koktavosti vyskytují, ale že se zatím nedá mluvit o fixní koktavosti. Mám ale dojem, že naše logopedka nemá s nápravou koktavostí velké zkušenosti. Ráda bych se zeptala, jestli byste v Praze doporučil logopeda, který se na koktání specializuje a jestli si myslíte, že je dobré návštívit se synem také dětského psychologa.

Pokud ano, je v Praze takový/á, kdo pracuje s koktavými dětmi? Syn se při setkání s dětmi snaží hodně upoutat pozornost a pořád opakuje, jak je dobrý v tom či onom. Myslím ale, že moc velké sebevědomí nemá a bojím se, jak se s případnou koktavostí v kolektivu dětí vyrovná.

Děkuji, Michaela K.

PhDr. Václav Mertin
18.07.10

Dobrý den, pokud vím, koktavost je vždy složitý oříšek. I pro odborníky na slovo vzaté. Za ta léta jsem zažil, že někdy se podaří a jindy to ani v Praze nedokážeme! Takže to vůbec nemusí znamenat, že logopedka nemá zkušenosti. Já bych se v Praze obrátil na foniatrickou kliniku v Žitné nebo na dětské centrum Paprsek (ti nejsou primárně určeni pro děti s poruchami řeči, ale mají dobrou logopedku). Psychologa bych nechal až po domluvě s logopedem - aby vás neposílal ještě k dalšímu.
Zdraví
Václav Mertin