Kolik příkrmu pro miminko

Anonymní
04.12.18

Dobrý večer,

všude se piše něco jiného, a tak jsem se chtěla zeptat zde. Mám dcerku, co má teď půl roku. Od ukončeného 3. měsíce jsem jí navečer začala dávat kaši od Sunárku, dělala jsem ji řídkou (moje chyba - moc jsem si o tom nezjistila, že se může takto přikrmovat až od ukončeného 4. měsíce).

Myslíte, že jsem jí tím mohla nějak ublížit?

Naštěstí nikdy neměla po kaši bolení bříška. Jinak malá je spokojené mimi a teď v půl roce váží 8 kg. Od ukončeného 4. měsíce jsme začly na oběd zeleninku, tak jak se má – postupně – a párkrát zkusily i maso kuřecí a králíka. A teď pomalu začínáme dopoledne s ovocem, takže ráno má malá 210 ml mléka Sunaru, pak svačina ovoce, potom oběd, potom zase 210 ml mléka a večer 180 ml řidší kaše. Je možné dávat na svačinu i bílý jogurt?

Chtěla jsem se zeptat, co si tom myslíte.

Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný večer a krásné pohodové svátky.

Mgr. Kamila Jančeková
06.12.18

Dobrý den, máte pravdu, že v informacích o příkrmech a výživě celkově je těžké se zorientovat. Opravdu nebylo nutné dávat kaši tak brzy, ale jestli to mohlo být na škodu, tím už si teď nemá smysl dělat starosti. Vaše dcerka to zvládla bez větších problémů. Pokud dítě prosívá, není důvod mu dávat pevnou stravu dříve než v 6. měsíci, toto jste tedy taky uspíšila, ale nevadí. Bílý jogurt bych zařadila až kolem 8. měsíce. Kolem půl roku by měla stravu miminka kromě mléka tvořit opravdu zejména zelenina a ovoce, případně nějaké obiloviny ve formě kaší případně nějaké přílohy. Když dobře toleruje zeleninu, můžete postupně sem tam přidat lžíci pomletého masa a přikápnout trochu kvalitního oleje. Postupně pak přidávejte nové potraviny a „zhrubujte“ konzistenci - od mixovaného k mačkanému a krájenému na malé kousky. Děkuji za dotaz a také přeji klidné svátky.

Mgr. Kamila Jančeková