Kolo či koloodrážedlo?

24.09.15

Dobrý den,

zvažujeme koupi kola či odrážedla. Stále se nemůžeme rozhodnout. Synovi budou 3 roky a měří 106 cm. Je lepší pořídit koloodrážedlo nebo rovnou kolo? S přídavnými kolečky nebo bez?

Dosud jezdil pouze na odrážedle - motorce (takové té pro ty nejmenší).

Děkuji za odpověď

Ing. Eva Slejšková
06.10.15

Dobrý den,
pokud půjde syn rovnou na kolo, tak se bude muset naučit rovnováhu, tak jak jsme se to kdysi učili my, když nebyly odrážedla. To znamená, že rodiče s námi různě běhali, drželi za sedlo, nechali sjíždět menší kopečky a pod, což prostě dá více práce, ale děti se samozřejmě taky nakonec naučí. Kolečka jsou trochu sporná, některé dítě to bez nich nedá, protože se bojí, ale když to občas sleduju, jak se to kolo kymácí, nemůže pořádně jet do terénu, jen po něčem rovném, tak mi to nepřijde úplně top, i když je nezavrhuju. Pokud se dítě naučí jezdit na odrážedle, tak v drtivé většině na kole pomocká kolečka nepotřebuje.
Odrážedlo kromě naučení rovnováhy je taky prostě zážitek, který je jediněčný - není to kolo, není to ale ani stabilní motorka, děti moc rády jezdí.
Ve vašem případě si říkám, jestli nepořídit na chvíli nějaké bazarové odrážedlo nebo nepůjčit od kamarádek, aby si to aspon zkusil, než bude zima, tak se rovnováhu naučí a pak by mohl na jaře či v létě na kolo (podle výšky to vypadá tak na 16´). Z odrážedel pro větší děti bych doporučovala odrážedlo Kostka nebo Puky, ty jsou celkově delší, sedlo se tam dá hodně vytáhnout. Úplně ideální by bylo Puky XL, které je od výšky 100 cm, je největší na trhu, je takové o kus zvětšené, než ostatní odrážedla a děti na něm jezdí do 5 let v pohodě. Často děti střídají i kolo a odrážedlo, umí dobře na obojím, ale každé poskytuje jinou zábavu:-)

Přeji hezký den,
Eva Slejšková

Ing. Eva Slejšková
www.neobycejne.cz