Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Komplikovaný vztah matka-dcera

Dorianagrey se ptá 16.10.17

Dobrý den,

jsem z rodiny, kde se rodiče rozvedli a máme s matkou komplikovaný vztah. Jedná se o to, že odmalička na mě matka byla přísná, měla na mne vysoké nároky, a protože jsem nesplňovala její představu o tom, jak bych měla vypadat (a mohla jsem mít nejlepší známky ve škole). Každý den jsem slýchala: tobě nemá cenu nic kupovat, jsi tlustá, oblíkáš se jako — apod. Před svými známými i ostatními členy rodiny mě ponižovala, často si ze mne dělala krutou legraci a pak říkala „nesmíš se přece hned urážet“. Její ideál krásy je štíhlá blondýnka, jsem pravý opak. Matka nakonec rozbila rodinu tím, že si našla milence. Mí rodiče si pak našli jiné partnery a přestali o mne jevit zájem. Mladší sestra, která matčiny nároky na vzhled splňuje, je miláčkem obou rodičů. Rodiče mne nechválili, a když jsem kvůli depresím a nespavosti (které trvaly zhruba 2 roky během jejich rozvodu) měla špatné výsledky ve škole, definitivně jsem si u nich zavřela dveře.

Teď už mám svou rodinu, manžela i malého synka, úspěšně jsem vystudovala vysokou školu. S nezájmem matky i otce se nedokáži pořád smířit. Obzvlášť nezájem matky hodně bolí.

Jak se s tím poprat?

Děkuji za Vaši radu

Mgr. Jitka Voglová odpovídá 24.11.17

Dobrý den,
sama můžete pracovat na lepším setrvávání v přítomnosti - to, co popisujete, jsou minulá traumata, která vás táhnou zpět do minulosti a nedovolují Vám prožít svůj vlastní život. Doporučuji se i vědomě snažit o odpuštění, uzavžení témat, posilování vlastní sebedůvěry a žití života, který máte, naplno!
Obávám se však, že bez řádného vyčištění minulých traumat se jen těžko vymaníte z okovů vzpomínek, určitě doporučuji projít odblokováním!

Mgr. Jitka Voglová
Tel.: +420 734 251 345
 www.exqui.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.