Kontaktní čočky - nevyhovují

2
22.07.19

Dobrý den,

již asi 8 let nosím dioptrické brýle na dálku, na pravém oku mám 1.25 dioptrie a na levém 1.5 dioptrie. Nyní jsem si nechala přímo u očního lékaře aplikovat zkušební kontaktní čočky. Hned první den jsem zjistila, že mi čočky nevyhovují (dostala jsem Bausch & Lomb Pure vision). Tlačily mě v očích, i druhý den byly oči podrážděné a viděla jsem v nich chvílema jakoby rozmazaně, hlavně paradoxně na blízko, kam vidím dobře i bez brýlí. Lékař mi předepsal druhé od stejné firmy ale Pure Vision 2 HD, vidění s nimi bylo sice ostřejší, ale ostatní problémy stejné. Když jsem přišla po třetí, řekl mi, že již není jiná možnost, kterou by mi mohl nabídnout, že každé čočky byly z jiného materiálu a že již jiná možnost pro mě není. Což mi přijde poněkud zvláštní. Vůbec u mě neřešil zakřivení čoček, nepokusil se vyzkoušet další čočky např. od jiného výrobce, prostě nic, co by vyřešilo můj problém. Chtěl mi rovnou objednat celé balení s tím, že si na to tak musím zvyknout. Můžete mi prosím poradit, zda je jeho jednání správné? Nespokojím se s tím, že jsem vyhodila peníze za první aplikaci a vlastně si z toho nic neodnáším. Může být problém opravdu v tom zakřivení? Čočka mi nijak nevypadává, ale laicky mi to dává smysl, že čočka může být na oku volná a může to způsobovat to dráždění a zamlžené, rozmazané vidění.

Předem děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, Ph.D.
25.07.19

Dobrý den,
ano, máte pravdu, je třeba zjistit, zda nepotřebujete jiné zakřivení čoček. Také je nutno přezkoušet dioptrie, zda nejste překorigovaná. Problémy se snášenlivostí kontaktních čoček může působit i syndrom suchého oka.
Pokud jde o vidění na blízko, to může být s čočkami opravdu horší, zejména jste-li zvyklá si na blízko brýle sundávat nebo je-li Vám více než 35 let.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne, s pozdravem

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
*Oční klinika OFTEX, Pardubice
www.oftex.cz