Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Konzumace tuňáka v 1. trimestru

jana_XXX_1988 se ptá 29.12.18

Dobrý den,

Obracím se na Vás dotaz ohledně konzumace tuňáka v 1. trimestru (cca 11. týden těhotenství).Je­likož jsem byla teď 14 dní na dovolené v Izraeli, jedla jsem téměř denně tuňáka v salátu k večeři nebo ke snídani (Cca 9-10krát za dovolenou). Na porci cca 100-150 g. Někdy méně.

Mám nyní strach, že jsem plod mohla ohrozit, protože jsem se po návratu dozvěděla, že je to velmi škodlivé, kvůli množství rtuti! Mám nyní velké výčitky, že jsem ohrozila zdraví plodu a dítě může být retardované. Jestli jsem dohromady snědla 1-1,5 kg tuňáka v tak krátkém čase, dokáže si s tím tělo poradit? Předtím jsem ho jedla jen výjimečně.

Předem děkuji za odpověď
JC

Mgr. Pavla Hájková odpovídá 05.01.19

Dobrý den,

chápu Vaše obavy a znepokojení. Nadměrná konzumace tuňáka skutečně není vhodná v těhotenství ani mimo něj, protože tuňák jako velká ryba je, jak píšete, zatížen těžkými kovy.

Nicméně myslím si, že Vaše tělo i miminko si s touto zátěží poradí a Vám se narodí krásné, zdravé dítě. Nevyčítejte si svoji nevědomost a zbytečně se nestresujte a nezneklidňujte sebe ani miminko. Pokud nejste kuřačka, nepijete větší množství alkoholu a dodržujete v těhotenství racionální výživu (kvalitní tuky, bílkoviny, vyřazení rafinovaných cukrů a bílé mouky, cca 300-400 gr zeleniny denně, menší porce příloh, pečiva, atd…), dáváte dítěti dobrý základ.

Určitě bych ještě doporučila suplementaci kvalitním těhotenským multivitaminem, který má dostatečné množství vitaminů skupiny B a metylovanou formu vitaminu B9 (např. Pregnancy Multiessentials od Nutri Advanced) a ve druhém trimestru také dodání vápníku, hořčíku a železa (ať už stravou - maso, oříšky, luštěniny, nebo v případě potřeby suplementovat: kvalitní Ca a Mg má firma Terezia - možno zakoupit v lékárně).

Pohodovou a radostnou dobu čekání na Vaše miminko,

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
 www.prirozenekezdravi.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.