Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Konzumace/inhalace Bachových esencí

suzyz se ptá 04.08.18

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaký z těchto způsobů užívání se doporučuje, případně zda jsou to různé typy kapek? Také bych se chtěla zeptat, jaký je nejlepší způsob pořízení kapek - předpokládám, že přes internet, ale jak poznám, že se jedná o originální kapky? Resp. existují vůbec „originální“ kapky a čím se vyznačují?

Děkuji předem za reakci.

Lída Salemová odpovídá 05.08.18

Dobrý den,

pokud inhalací myslíte např. používání Bachových esencí, které se v malém množství přidávají do některých parfémů, pak ano, inhalace je možná. Lze také natírat na kůži. Z mojí zkušenosti je ale účinek slabší, protože u inhalace hodně záleží na celkové ciltivosti (u používání kapek efekt na citlivosti moc nezáleží). Inhalaci doporučuji tedy pouze jako doplňkovou metodu nebo při slabých obtížích, které nejsou dlouhodobé / neopakují se.

Pokud jde o „originální“ esence:
Bachovy esence existují ve 3 různých formách

1. originální esence - jde o koncentráty, které bývají v balení 10 nebo 20 ml. Obsahují vždy 1 esenci.
Pouze tzv. krizová esence obsahuje 5 esencí, jde tedy o směs. Je to jediná směs, která je přímo z továrny. Složení je vždy stejné. Pokrývá pouze určité stavy: např. šok, sklon k mdlobám, určité typy vzteku. Poskytuje takové základní „uzemnění“.
Vhodná je jako tzv. první pomoc.
Pokud máte dlouhodobé, silnější obtíže nebo pokud se obtíže vrací, případně jsou tu i zdravotní obtíže, tak krizová esence nebude postačovat. Stejně tak nepokrývá např. deprese a také většinu stavů úzkosti.

Jednotlivé esence pak vždy řeší pouze 1 věc. Z mojí zkušenosti ve většině případů 1 esence nestačí (věci se na sebe řetězí časem a účinek jedné esence nebývá dostatečně silný).

Krizová esence je velmi vhodná do lékarničky především pokud máte menší děti - např. při úraze rychle zklidní nejen dítě, ale i rodiče, aby mohl v klidu provést ošetření.

2. esence na míru - to jsou směsi, které se vyrábějí tak, že koncentrované originální esence (viz bod 1) se smíchají podle toho co je třeba řešit u konkrétní osoby. Máte tak svou směs přímo pro Vás na míru.

Nejde ale o pouhou směs - k vyhodnocení toho co je hlavní obtíž a co řešit nejdřív, co poté a jak moc se na určitou obtíž zaměřit, je potřeba určitý trénink. Směsi tak mají větší efekt a lepší výsledky, lépe „sednou“ a lze s nimi dosahovat mnohem lepších dlouhodobých výsledků (např. při dlouhodobých obtížích zdravotních nebo psychických, při snaze o omezení a postupné vysazování psychofarmak apod.)
Příprava těchto směsí patří do rukou toho kdo prošel tréninkem + má dostatečnou praxi. Je to proto, že nevhodně sestavená směs může v některých případech stav i zhoršit (sama jsem se s tím opakovaně setkala, nejen pokud si někdo esence vybíral sám, ale i pokud měl velmi nevhodně namíchanou směs od někoho kdo má málo praxe nebo není dostatečně pečlivý.).

3. existují předmíchané směsi (tedy tyto směsi nejsou na míru pro Vás) - např. na strach, sebevědomí atd. POZOR u těchto směsí - jejich složení není nijak garantováno = dva různí výrobci budou mít naprosto rozdílné složení a rozdílné účinky! U těchto směsí jsou výsledky zdaleka nejslabší.
Je to i proto, že této oblasti se věnuje mnoho e-shopů kterým jde o rychlý prodej. Směsi míchá ve velkém někdo kdo nemá výcvik a nemá žádné povědomí o práci s psychikou. Předmíchané směsi jsou opravdu loterie a ani finančně se nevyplatí. Z mojí zkušenosti je pravděpodobnost, že trochu pomůžou a neublíží tak 30-40 %. Zatím jsem se s tím, že by takto předmíchaná směs, opravdu velmi dobře pomohla, nesetkala.
Viz např. úzkosti - u někoho je spouští vyčerpání…u druhého to, že není asertivní a cítí se pak pod tlakem…u dalšího třeba to, že má neřešená traumata staršího data… u dalšího to, že je přes den hodně aktivní a v noci špatně spí a tak si vyčerpává svoje síly…
Proto kvalitní terapeut neprodává předmíchané směsi.

Jak vidíte, odpověď na to co je originální esence je trošku zamotaná. Pokud byste chtěl/a pouze originální esence přímo z továrny, pak byste byl/a odkázaná na jednotlivé esence, které mají malá balení (10 nebo 20 ml) a vyjdou tak dráž.

Co se týká toho kde koupit Bachovy esence - u terapeutů, kteří prošli výcvikem a esencím se věnují delší dobu. Je to i proto, že pak umí poradit nejen ve vztahu k esencím, ale komplexně. Rozdíl to může být velmi výrazný - např. někdy člověk přijde řešit jednu věc a přitom pod tím leží mnohem závažnější věc, která ho mnohem víc limituje v životě nebo mu bere energii. Dobrý terapeut tohle vnímá a umí s tím pomoci.
Jinak jednoznačné vodítko pro výběr terapeuta neexistuje - je sice databáze lidí, kteří prošli výcvikem, ale bohužel není úplná a někteří z nejlepších terapeutů tam chybí jak jsem časem zjistila. V praxi tak lidé nejvíc využívají hodně osobního doporučení nebo hodnocení např. na google nebo facebooku.

Pokud jste z Prahy nebo okolí, esence pro Vás můžu připravit i já. Věnuji se jim delší dobu profesionálně a zabývám se i jinými druhy terapie podle toho co je potřeba. Kontakt na mě naleznete jak na webu, tak tady v podpisu.
Esence lze je připravit i na dálku - přes Skype (domluvit si videorozhovor dopředu) a nebo přes telefon. Případně lze i přes email, facebook atd. (to se týká stavů kdy nejde o vyhrocené psychické obtíže typu dlouhodobá deprese nebo panické ataky).

Každopádně Bachovy esence mají velmi dobré výsledky a to i u věcí, které se nezdají propojené s psychikou - u zhruba 70 - 90 % onemocnění je odhadovaný vliv psychosomatiky.

Podmínkou dobrého výsledku užívání esencí je kvalitní konzultace a dobře nastavená směs včetně jejího dávkování. Dobrý terapeut je také k zastižení, obzvlášť pro klienty, kteří mají větší nebo dlouhodobější obtíže.

Pokud byste měl/a více dotazů, můžete psát jak sem do poradny, tak na email/telefon.

Hezký den,

Lída Salemová
Bachova terapie na míru, Rodinné konstelace, Biodynamické terapeutické masáže, EFT uvolnění emočních bloků, Bylinná medicína (česká, čínská), Ušní akupunktura

Od 18.-26.8. jsem na dovolené.

774 028 777
lida@bachovkypraha.cz
FB: Bachovky Praha – Ludmila Salemová
www.bachovkypraha.cz
Skype: ludmilasalemova

Lída Salemová
Bachova terapie, Rodinné konstelace, Kraniosakrální terapie, Biodynamické masáže, EFT – uvolnění emočních bloků, Čínská medicína a výživa těla.
774 028 777
lida@bachovkypraha.cz
FB: Bachovky Praha – Ludmila Salemová
www.bachovkypraha.cz
Skype: ludmilasalemova

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.