Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Kopání a nadávání dítěte s Downovým syndromem

ypitapa se ptá 19.03.15

Dobrý den,

půl roku jsem pedagogickou asistentkou u dítěte s Downovým syndromem v běžné MŠ. Když se nechce podřizovat režimu, nadává mi do blbců a kope. Jak se mám zachovat?

Děkuji.

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 19.03.15

Pěkný den,
důvodů může být hned několik, proč se dítě s Downovým syndromem chová tak, jak se chová.
Bylo by třeba rozebrat konkrétní situace, které prožíváte… abychom dospěli společně ke skutečně funkčnímu řešení tohoto problému. Z těch 2 řádků, co jste napsala, to bohužel NENÍ MOŽNÉ Vám erudovaně odpovědět. (existují stovky různých důvodů, proč se dítě chová tak, jak se chová, stejně tak proč my se chováme, tak jak se chováme)
a stejně by bylo třeba mnohem více času než jeden email v rámci poradny.
Doporučovala bych Vám naučit se základy šetrné sebeobrany, pracujete-li s dítětem a mentální retardací a jsou u něj patrné prvky agrese. Seminářů na toto téma probíhá více, zde je třeba problematiku podchytit nejenom teoreticky, ale především prakticky!, tj. naučit se, jak zareagovat při určitém nevhodném chování. Vhodnější je workshop než pouze nějaká přednáška či kniha o dané problematice. Upřímně - knihy jsou moc hezké, ale na semináři můžete s lektorem probrat konkrétně VÁŠ PROBLÉM, rozebrat jej a dostat skutečně účinnou radu.
Jako tip můžete mít např. http://ies.podaneruce.cz/…agrese-brno/

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.