Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Kotvičník a otěhotnění

Anonymní se ptá 26.12.18

Dobrý den,

prosím o radu ohledně otěhotnění. Mám polycystické vaječníky a ráda bych vyzkoušela přírodní cestu k otěhotnění. Začala jsem brát kotvičník, ale jak dlouho ho mohu užívat? Případně jsou jiné alternativy?

Děkuji

Mgr. Pavla Hájková odpovídá 05.01.19

Dobrý den,

děkuji za dotaz.

Otěhotnění přirozenou cestou při dg. syndromu polycystických vaječníků je možné a pro tělo určitě bezpečnější než ortodoxní léčba.

Co se týká kotvičníku, tak je to estrogenní bylina vhodná pro normalizaci ovulace. Vhodné je užívání kotvičníku v kapslích - doporučená denní dávka 700-1500 mg.

Nicméně myslím si, že pro efektivní snahu o přirozené otěhotnění s dg. PCOS by bylo vhodné spíše než na kotvičník zaměřit se na toto:

  1. sledování Vašeho menstruačního cyklu pomocí symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství - metodika na www.cenap.cz (gynekologické pracoviště v Brně, možno zakoupit brožurky s vysvětlením metody a postupu měření teplot) - díky této metodě lze zjistit přesný průběh Vašich cyklů - délku fáze před ovulací a hlavně po ovulaci (tato luteální fáze po ovulaci musí být dostatečně dlouhá, aby bylo možno otěhotnět)


b) řešení estrogenní nevyrovnanosti nebo nadbytku jakožto možné příčiny polycystických vaječníků - pomocí specifické kombinace progesteronových bylin Vám na míru (např. dioscorea, andělika čínská, kontryhel, případně i drmek…)
c) další doplňky stravy napomáhající otěhotnění: např. d-chiro-inositol u polycystických vaječníků i přes cysty zvyšuje možnost otěhotnění.

Co se týká přesného složení bylin a jejich dávkování, toto je možné stanovit až po nastudování Vaší celkové anamnézy a průběhu menstruačních cyklů. Proto doporučuji obrátit se na certifikovaného klinického naturopata (www.naturopati.cz), případně také na CENAP v Brně. Pro konkrétní kontakty v závislosti na Vašem bydlišti se můžete také ozvat na můj pracovní mail pavla@priroze­nekezdravi.cz.

Hodně zdaru a trpělivosti,

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
 www.prirozenekezdravi.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.