Koupání u moře a v bazénu

06.07.16

Dobrý den,

mám 16měsíční dcerku. Když jí bylo 6 měsíců, vyzkoušeli jsme jednu lekci plavání, kde jsem ji měla potopit. (Do té doby jsme plavat na lekcích nebyli). Vůbec se jí to nelíbilo, plakala, já byla nervózní, holka byla celou tu hodinu nešťastná a od té doby máme problémy. Myslela jsem si, že na to zapomene, ale ne. Když jsme v tomto týdnu byli na venkovním bazénu, tak nám do něj nechtěla vůbec vlézt, jen ho viděla. Teplota cca 28 stupňů - doma koupeme na 35-37 stupňů. Ani do nafukovacího kruhu nechtěla - to plakala.

Máme teď dilema, co máme dělat, protože za 2 měsíce letíme k moři. Máme strach, že nevleze do moře a už vůbec ne do bazénu. Přijde mi, že se jí nelíbí, jak je ten bazén studený, i pro mne samotnou je studený než se osmělím. Nevíme, co máme dělat a rádi bychom, aby si užila moře.

Děkuji za rady.

Jana Žufníčková
11.07.16

Dobrý den, úplně jsem nadskočila, když jsem četla, že Vás někdo nechal potopit tak malé dítko při prvním setkání s bazénem. Ach jo :-( Nicméně si nemyslím, že by z jedné špatné zkušenosti Vaše holčička těžila další rok. Mnohem pravděpodobnější mi přijde souhra více faktorů - Vaší nervozity, jak přijme bazén, studené vody, rozehřátého těla (voda je pak pocitově ještě chladnější), období uvědomění si sama sebe a strachu z neznáma. To s sebou tento věk prostě nese a je to tak dobře.
Nafouknutý kruh je špatná volba na seznamování s vodou. Půlce těla je zima ve vodě, půlka se potí, navíc kruh dělá bariéru mezi dítětem a matkou, která je vzhledem k velikosti dítěte obřích rozměrů (bariéra, nikoli matka).
U moře bude spousta podnětů - písek na stavění báboviček, vlny, které je budou omývat, lesklé kamínky, mušle… s tím vším si děti vyhrají a pomalu tak (mimochodem) vlezou do vody. Očekávejte spíš, že se bude celou dovolenou plácat ve vodě po kolena, ale užije si to. Ideálně ji vybavte něčím, čím může vodu různě přelévat a uvidíte, že jí velmi brzy přije na chuť. Tam, kde nedosáhne, by měla být výhradně v kontaktu s Vaším tělem. Ideálně ne pevně semknutá v náručí, ale třeba položená na paži, rameně… Jde o to, aby vnímala bezpečí Vašeho doteku, ale současně nebyla pevně obemknutá, prootže by to bezpečí s velkou pravděpodobností projektovala spíš do toho sevření než doteku jako takového. Nechte ji hodně poskakovat v držení za ruce, vozte ji po vodě, cákejte atd. Nečekejte, že „užít si moře“ je v dětských představách stejné jako ve Vašich a uvidíte, že spokojení budou všichni ;)

Pěknou dovolenou přeji.