Krmení novorozence, který se špatně přisává

20
21.02.20

Dobrý den,

mám dotaz a jsem naprosto bezradná. Mám týdenní miminko, porodní váha byla 4690g a domů z porodnice jsme odcházeli s váhou 4400g. Po propuštění jsme byli následující den u lékařky a váha byla 4360 g, a po třech dnech jsme byli na převážení a měl 4420g, přibral pouhých 60g. Malý byl od prvního dne v porodnici dokrmován Sunarem, bohužel z flašky. Od té doby nám kojení dělá velký problém, mléko se mi vytvořilo teprve před 2 dny a malý o prso má zájem, ale nejde mu se přisát. Už z toho důvodu, že mám skoro ploché bradavky. Takže doma se pokoušíme o kojení, až teprve po 6 dnech se mu podařilo přisát přes klobouček. Ale stále to nestačí, neboť mléka mám málo a malého dokrmuju Sunarem. Zajímá mě, kolik ml by měl na jednu dávku vypít. Připravuji mu 90 ml vody a 3 odměrky Sunaru. Někdy vypije celou devadesátku a někdy 70, jak kdy. A taky záleží, zda si něco vezme ode mne.. Přijde mi za 90 ml a 3 odměrky na jeho váhu jsou málo výživné ale možná je to jen můj pocit. Proto bych byla ráda, kdyby jste mi poradili, zda Sunar připravovat podle návodu, nebo dávku navýšit.
A můj druhý dotaz je, dle doktorky bych měla krmit nejlépe co 2 hodiny. Ale to je někdy nemožné neboť malého nejde vzbudit. Tak krmíme někdy co 3 až 3 a půl hoďky. Nebo se sám na jídlo probudí. Ale zajímá mě, když začnu krmit v 8 hod ráno a měla bych ho za 2 hodiny nakrmit znovu, počítá se to, že bych ho měla nakrmit už v 10 nebo až v 11? Počítá se to od začátku nebo konce krmení..?

Předem vám moc děkuji za pomoc a odpověď.

Petra

Dagmar Hricová
24.02.20

Dobrý den,
gratuluji k miminku :-)
Děti dosahují zpět porodní váhy (pokud jsou váženy hned po porodu) až kolem 4 týdne.
Váhy nejsou kalibrované, takže na každé váze může miminko vážit jinak.
Krmení z láhve od narození dělá dětem zmatek v technice a způsobu sání. Pokud nadále dokrmujete, je vhodné volit nějaký alternativní způsob dokrmu (cévka, suplementor, lžička…), aby si dítě osvojilo sání z prsu. Šestinedělí je doba, kdy je ideální prostor na seznamování se, hledání a uspokojování potřeb apod. Nespěchejte na sebe ani na miminko. Bylo by fajn, trávit většinu času spolu, ideálně kůže na kůži, mazlit, přikládat podle potřeby. Laktace se postupně bude navyšovat tím, jak budou prsa stimulovány sáním miminka. Ale dala bych tomu čas. Pokud je potřeba dokrmovat, tak vždy až po kojení.
Nejsem specialista na UM, takže v tom, jak ředit Sunar Vám neporadím.
Nejsem fanoušek doporučených časů na kojení. Dítě si umí říct, kdy potřebuje krmit. Obecně se doporučuje, aby měla miminka cca 8 krmení za 24 hod. Zbavila bych se toho stresu, kdy a kolik krmit. Miminka mají také jiné základní potřeby, které je vhodné uspokojit stejně jako krmení. Patří tam např.chování, nošení, mazlení, případně zavinutí apod. Děti také zrcadlí chování rodičů, pokud se podaří zklidnit hlavu, být vnímavá na jeho potřeby, bude se měnit i chování miminka. Moc držím palce, vydržte, dejte tomu potřebný čas a intuice mámy bývá dobrým vodítkem :-)
D.H.