Kulatá záda u malých dětí - jak napravit?

3627
12.03.20

Dobrý den,

synové (5 a 3 roky) mají kulatá záda, straší chodí po špičkách, mladší má vypoukle břicho. Chtěla bych se zeptat, co bychom mohli doma cvičit pro nápravu? Venku jsme minimálně dvakrát denně, běhají, lezou na prolézačky i po stromech, skáčou na trampolíně, jezdí na kolech a koloběžkách. Nikdy jsem je neposazovala, nevodila za ruce, žádné chodítko atp. Ale evidentně to nestačí a bude potřeba nějaké cílené cvičení. Na RHB se vždy jen dozvím, že je mám nechat venku po všem lozit, chůzi po špičkách zakazovat a že se to časem spraví. Ale to se už víc jak rok neděje.

Děkuji za radu.

Tým rehabilitace Be Balanced
17.04.20

Dobrý den,

určitě bych se obrátila na dětského fyzioterapeuta a nechala obě děti zkontrolovat. Všeobecný pohyb je samozřejmě správný, ale očividně nestačí. Důvodů, proč Váš starší syn chodí po špičkách, může být více.
Je třeba odhalit vlastní příčinu, zda se jedná o oslabení břišní stěny, změněnou citlivost chodidel či zvyk chodit po špičkách a podle toho nastavit individuální terapii. U mladšího syna je třeba Vás naučit cílené cvičení na zlepšení zapojení břišní stěny, které je ale třeba se synem vyzkoušet, zda bude schopen toto cvičení ve svém věku tolerovat.

S pozdravem

Petra Pítrová
fyzioterapeut

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz