Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

"Kvůli tobě" – věty, které ubližují dítěti

PetrSoj se ptá 30.04.19

Dobrý den,

s přítelkyní mám dvě malé dcery. Starší Adélce jsou čtyři a půl roku, mladší Zuzance dva roky. Přesto, že s nimi přítelkyně pracuje (stará se) a chová se k nim celkem dobře, nastávají situace, kdy je velmi, a to zejména na děti, velmi nepříjemná až zlá. Její mindset je nastaven na stálé nestíhání a na to, jak je na všechno sama, co všechno sama musí zajistit a na nic není čas. Děti pak často viní, že kvůli nim nestíhá. Starší Adélce často memoruje, že kvůli ní příjdou pozdě nebo že kvůli ní mladší Zuzanka brečí, že kvůli ní atd.

Několikrát jsem jí to vytknul s tím, že dítěti tím podlomuje sebedůvěru a takové věci se jim říkat nemají. Odpověď byla, že Adélka má sebedůvěry dost. Nechci se před dětmi hádat, ale když něco takového slyším, tak to ve mně vaří. Snažím se Adélku povzbuzovat, že není nic kvůli ní a říkat se to nemá a nesmí. Když pak začla na svou sestřičku, že kvůli ní něco, nejdřív jsem jí domluvil, že je to opravdu špatné a pak jsem ji i okřikl.

Obracím se na Vás, protože nevím jak se mám v této situaci zachovat. Vím, že tyto věty dětem ubližují, vím, že jakákoliv debata s matkou postrádá význam a dojde to vždy k hádce, kde se nic nevyřeší, protože má v sobě tyhle vzory tak zafixované, že pokud s tím sama nebude chtít něco udělat, tak s tím nikdo nehne.

Děkuji Vám za odpověď

S pozdravem

Petr

PhDr. Václav Mertin odpovídá 10.05.19

Dobrý den, když s Vaší pafrtnerkou nikdo (ani Vy) nehne, tak to se nedá nic dělat. Zastávám názor, že ať se s dětmi děje cokoli, tak stále jsou šéfové rodiče. Ti musejí předvídat, plánovat a stejně to někdy nevyjde. Házet cokoli na dítě (i když to fakticky způsobilo, protože den před dovolenou onemocnělo, už úplně oblečené a na odchodu si vzpomene, že nutně potřebuje kakat apod., takže odejdete pozdě) je nefér. Až je všechno partnerka naučí (zatím se jí to nepodařilo), tak budou milionové děti a nebude třeba jim nic vyčítat. Zatím to tak akorát může vyčítat sobě a ne holčičkám. Ale stejně žádné výčitky nemají nejmenší pozitivní cenu - problém stejně nevyřeší. Navíc tento přístup kazí vztahy. Vy dál holky podporujte a povzbuzujte. Pomáhejte jim, aby toho zvládly co nejvíc, aby neměly problémy.¨
Zdraví
Václav Mertin

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.