Léčba mariuhany.

06.08.19

Dobrý den,

lze po cca 5ti letech kouření marihuany (v poslední době možná i denně) zastavit či vyléčit příznaky asi demence tj. roztržitost, neschopnost plynulé komunikace, překotné mluvení, nereálné myšlení atd.? A případně jakou nejlépe formou (jedná se o syna) ho proti jeho vůli donutit - přemluvit, aby přestal?

Děkuji.

Mgr. Miroslav Giljan
14.08.19

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Každodenní uživatelé konopí mají nejčastěji potíže s krátkodobou pamětí, ztrátou jiných zájmů, po vysazení marihuany se u nich vyskytuje nespavost, nebo podrážděnost. Časté jsou i pocity úzkostí atd. V některých případech se i u uživatelů konopí setkáváme třeba s depersonalizací, nebo s příznaky, které by odpovídali toxické psychóze. U lidí, kteří mají predispozice k duševním onemocněním může i užívání marihuany spustit závažné psychické potíže.

V případe, který popisujete by bylo potřeba zjistit, zda se u Vašeho syna jedná u zneužívání jenom marihuany, nebo i jiných drog. Pak se s ním dá dále pracovat na tom, co a jak by mohl změnit. Z Vašeho popisu ale cítím, že Vás syn dobrovolně nechce problém řešit. S podobným dotazem se na nás obrací spousta lidí – proti vůli syna nemůžete nic moc udělat.

Nedobrovolné hospitalizace jsou možné jenom ze strany soudu, při nařízení ochranné léčby.

Co můžete dělat Vy je pracovat s tím, co jste ochotná Vy a Vaše rodina synovi poskytovat. (bydlení, finance, oporu v různých dalších oblastech) pokud své chování nezmění.

Častokrát u rodin narážíme na to, že člověk, který má potíže se závislostním chováním nemá moc velkou potřebu něco změnit i proto, že žije ve velmi pohodlných podmínkách, ze kterých se mu nevyplatí vykročit.

O podobných souvislostech se dá uvažovat na osobní konzultaci. V ideálním případě by do našeho (nebo podobného centra ve Vašem okolí) měl přijít Váš syn. Pokud ale on takovouto schůzku není ochoten absolvovat, můžete přijít na konzultaci i Vy. Nejste totiž v o nic jednodušší situaci než on.

Kontakty na nás naleznete níže. Ozvěte se nám a můžeme Vás nasměrovat na zařízení, které je v blízkosti Vašeho bydliště.

Hezké dny.

Miroslav Giljan --

Kontaktní a poradenské centrum závislostí STAGE 5
Poradenská linka: +420 605 319 926
E-mail: stage5@progressive-os.cz

Mahenova 294/4, 150 00 Praha 5
http://www.progressive-os.cz/
https://www.facebook.com/kcstage5/