Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Leh na břiše u dvouletého

Smajlinka123 se ptá 03.10.17

Dobrý den,

syn má 27 měsíců. Od malička, podle toho, co jsem si všimla a dokázala laicky odhalit, se trochu více prohýbal např. při přenášení, ale nebylo to nic dramatického. Jeho motorický vývoj se však opozdil, ještě v roce vůbec neseděl, nelozil, pouze se plazil, a to jen na jednu ruku a nohu, tedy ne střídavě.

Po intenzivní rehabilitaci Vojtou se jeho stav rapidně zlepšoval, začal sedět, rychle lézt a symetricky plazit a v 18 měsících se sám krásně rozešel, bez padání. I dnes stále stimulujeme plosky nohou, celé léto chodil bosky, krásně chodí a běhá. Nicméně, něco mu přesto zůstalo - absolutně preferuje při hře na zemi leh na břiše, sed jen výjimečně a pouze na malou chvíli. Když se ho snažím do sedu více přimět, je nervózní. Jinak si rád hraje ve stoje.

Chci se zeptat - je jeho preferování lehu na břiše problém do budoucna, nebo to mám nechat s tím, že např. ve školce po vzoru vrstevníků půjde spíše do sedu? Je totiž zvláštní, když on jediný mezi dětmi leží, zatímco i mladší děti vedle něj sedí… Ještě jsem si všimla, že má trochu vypouklé bříško, ale to jsem někde četla, že u těchto dětí se břišní svaly stále vyvíjí, je to tak? Na kontrolu na RHB máme jít až ve čtyřech letech, měla bych tedy požádat o kontrolu dříve?

Moc děkuji za jakoukoliv radu a reakci.

Zdravím

Simona

Tým rehabilitace Be Balanced odpovídá 12.01.18

Dobrý den,
preferovaná pozice na hraní dozajista nemusí znamenat nic negativního. Někdy opravdu může pomoci nápodoba a kolektiv. Pokud byste měla pocit, že má syn slabší bříško, bylo by vhodné, aby Vás na rehabilitaci zkontrolovali dříve než ve čtyřech letech. Vhodné by bylo zjistit, jestli syn dobře vidí a nepotřebuje být hračkám prostě blíže?
S pozdravem, rehabilitace Be Balanced

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.