Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Logopedické vyšetření u dvouletého

handulinda se ptá 18.12.13

Dobrý den,

mám dvouletého syna, který sotva mluví. Narodil se po vyvolávaném porodu v 41. týdnu těhotenství. Po narození byl čtvrtý den 13 hodin pod světlem kvůli žloutence. Už od mala jsem u něj registrovala, že příliš nežvatlá a celkově je s vývojem řeči pozadu. Miminkovské hry zvládal (jak jsi veliký, paci paci apod.). Chodit začal v 9,5 měsících. V roce jezdil na odrážedle.

V současné době zvládne schody nahoru i dolů bez držení a občas střídá i nohy. Zvládne namalovat kruh a spirálu (jako ulitu šneka). Bez obtíží zavře fixu, navleče korálek na špejli. Rozumí dobře (pokyn dojdi do lednice a přines si jogurt). Bez plen je od 20. měsíce, sám se nají. Rozepne si bundu se zipem, svlékne a oblékne si kalhoty, ponožky a čepici. Když prohlížíme knížku, sám „říká“ či znakuje, co vidí. Pokud ho požádám, ať najde psa, auto apod., nemá s tím problém.

A teď k řeči. Nikdy nedělal pořádně zvířátka, většinu zvuků dělá bez artikulace. Z hlásek umí pouze T a B, samohlásek A, O, E. Umí zhruba 10 - 15 slov. Obvykle po svém. (bá=Bác). Spojuje slova jako táta brm, brm bá apod. Třeba mandarinka je pro něj „ta-ta-ta“, jelikož jsem mu to vytleskávala v rytmu man-da-rin-ka. Na foniatrii jsme byli, dle vyšetření je vše v naprostém pořádku. Společně znakujeme, to je spokojený, že se domluví, jinak je nešťastný, že mu nerozumím. Hodně mu zpívám, říkáme básničky. Chtěla bych doporučení od jeho pediatra na logopedii.

Myslíte, že s takto malým dítětem je to už možné? A co si o tom myslíte?

Děkuji moc za odpověď.
Hanka

Mgr.Irena Franče odpovídá 22.12.13

Dobrý den,

děkuji Vám za podrobný popis synova vývoje.

Pokud je sluch chlapce vpořádku, což potvrdilo foniatrické vyšetření, nevidím zatím důvod logopeda navštěvovat. Do tří let věku má každé dítě nárok nemluvit a stále se ještě jedná o prodlouženou fyziologickou nemluvnost.

Pokračujte ve vytleskávání slov, básničkách, písničkách, ukazování obrázků v knížkách jako dosud. Více bych se zaměřila na porozumění a vnímání Vaší mluvené řeči (bez podpory znaků). Některé děti totiž mohou upřednostnit vnímání zrakových vjemů před sluchovými. Určitě tím nemyslím, že byste neměla reagovat na synkovy znaky, když je na to dosud zvyklý. Vaše znakování bych ale pozvolna odstranila.

Věřím, že se Váš syn brzo rozmluví. Pokud by vývoj řeči nadále stagnoval či jste měla pochybnosti, poraďte se kolem 3. roku s Vaším pediatrem o odeslání k logopedovi.

Přeji Vám krásné Vánoce.
Irena Franče.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.