Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Lze přeučit přeučeného leváka zpět?

Yaya2 se ptá 12.12.14

Dobrý den,

před rokem jsem dceru (tehdy tříletou) učila správnému držení tužky. V této době střídala pravou levou ruku. Bohužel jsem tímto učením zřejmě nechtěně dceři zafixovala psaní pravou rukou, přičemž oko a noha ukazují spíše na leváctví. Dcera začala asi po čtvrt roce koktat. S tím chodíme na logopedii asi od dubna, paní logopedka koktání přikládá vývoji řeči (slovní zásobě). Dávala jí korálky k navlékání (chvíli dcera navlékala zprava, chvíli zleva).

Nevím, zda má koktání přímou souvislost s psaním pravou rukou. Pokud ano, dá se přeučit zpět na leváka? Nebo je po roce již pozdě? Dcera bude mít po Vánocích 4 roky.

Děkuji za odpověď.
R.

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 12.12.14

Hezký den,
já bych ji „nepřeučovala“, jen bych ji nechala volné pole působnosti v užívání rukou, nohou… Jsou jí 4 roky, do školy nechodí, tudíž bych přestala s usměrňováním, ať už směrem k leváctví nebo k praváctví. Existují totiž - a dost často - i dominance střídavé, tj. např. pravá ruka a levé oko apod. Taktéž jsou děti, které klidně používají obě ruce - i na kreslení, na psaní, na otevírání dveří apod. Jednou použijí pravou, jindy levou. A zjišťuje se, že právě tyto oboustranně orientované děti dokáží rychle „přepínat“, přizpůsobovat se i v jiných oblastech, netýká se to pouze laterality.
Takže bych se nebála, že Vaše dcera je nevyhraněná, dokonce je to zdravější než být téměř stoprocentní pravák, to je v životě větší handicap. Dnes se již ví, že to není tak zásadní, jde spíše o obecné povědomí o této problematice, kdy MY MÁME NĚJAKOU PŘEDSTAVU, JAK JE TO SPRÁVNĚ a ono to může být správně i úplně jinak.
Takže bych ji zkusila dát pastelku do obou rukou, ať si sama řekne, jak se jí kolečko, oválek nakreslí snadněji. Samozřejmě je třeba nedělat závěr z jednoho kreslení, sledujte, zda při možnosti volby, začne měnit ruku nebo bude spokojená s kreslením pravou.
Nedomnívám se, že je praváctví ještě natolik zafixované - jako později ve školním věku - takže pokud je skutečně orientovaná více vlevo,mělo by se to upravit.
Prostě jen sledujte, do jaké ruky bere lžičku, kterou rukou vám něco podává… a dovolte jí vyzkoušet si namalovat obrázek oběma rukama.
Ať Vám dělá dcerka jen radost.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.