Má syn alergii, nebo je to nachlazení?

10.06.19

Dobrý den,

chtěla bych poradit zda má tříletý syn alergii. Byl 14 dní nemocný. Prý měl hnisavou rýmu, zelený soplík. Doktorka nasadila Pamycon, který nezabral. Po týdnu nasazeny antibiotika Augmentin Duo. Při antibiotikách bylo vidět trochu zlepšení, ale ne úplně, že by se vyléčil. Pořád v soplíku měl zelené drobky. Po vysazení a kontrole u doktorky, kde jsme byli v pátek, byl syn na poslech čistý, sliznice čisté.

Nekašlal a infekční nebyl a mohl jít do školky. V neděli jsem si začala všímat, že v odsávačce začínají být větší drobky zeleného soplíku. Manžel zajel do lékárny. Lékárnice mu řekla, že to může být alergická rýma. A jak posmrkává, tak se sopel trošku zabarví. A tohle jsem teda i četla na internetu, že není pravidlem, že musí být u alergie vodnatý sopel.

Manžel tedy donesl sirup Claritine a hypertonický roztok. mořské vody. Už po prvním užití sirupu a každým den šlo vidět, že sopel zesvětluje. Čtvrtý den braní sirupu (čtvrtek) zelené téměř vymizelo. Když jsem prolívala mořskou vodou, tak měl úplně čistý, a vodnatý sopel. Při smrknutí třeba za hodinu měl světle zelený, ne moc, ale měl. A od neděle má trochu ucpaný nos. Ale zelený nesmrká. Moc toho nevysmrká a když vysmrká tak je to čiré. Ani. odsávačka moc nevysaje. A všimla jsem si, že si protírá venku oči, a pořád protírá nos, jakoby si utíral prstem pod nosem sopel, ale sopel žádný neteče.

Myslíte, že to může být alergie? V rodině máme hodně alergií. Mamka, mladší i nejmladší sestra, a já mám nějakou alergii prvních 14 dní v létě.

Děkuji

MUDr. Radek Klubal
01.07.19

Dobrý den,

podle Vašeho popisu by se opravdu mohlo jednat o kombinaci alergie a infektu v oslabené sliznici horních cest dýchacích. Ve věku od 2 do 4 roků se začínají u dětí objevovat příznaky alergií na tzv. vzdušné alergeny – pyl, roztoči, srst zvířat a plísně. Doporučuji zdravotní stav konzultovat s pediatrem, zkušený pediatr by měl dojít ke stejnému závěru. Po pylové sezóně, nejlépe na podzim, absolvujte vyšetření u alergologa.

MUDr. Radek Klubal
imunolog, hlavní lékař Medicínského centra Praha