malé přírůstky na váze

25.01.20

Dobrý den,

dcera dnes 11. týdnů, porodní váha 3,330 g, kojení od počátku bez problémů. V 7. týdnech 4600g. Za posledních 14 dní navíc cca 250 g, ale vesměs to přibrala za jeden týden, od minulého víkendu cca 40-50 g. Přechodně v polovině tohoto týdne odmítala prso asi po 5 min. kojení. Zkoušela jsem ho masírovat, aby byl lepší tok. Střídat prsa šlo špatně, druhé nechtěla už pak vůbec. Toto již nedělá, ale hmotnost stagnuje. Od včera měřím váhu před a po kojení, vypije tak 60 ml. Kojím dnes častěji, po 2 hodinách, protože dokrmování odstříkaným mlékem nešlo. Odmítala lahvičku i stříkačku. Mléka si myslím je dost. kojím z obou prsou tak 20 - 30 minut. Stolice je žlutá, bez hlenu, 2-3× denně. Mokrá plena cca 6×. Mám zkoušet ještě dokrmovat nebo vyčkat? Může váha takto stagnovat a jak dlouho? Syna jsem kojila 8× denně a ten přibíral 250-300 týdně, proto jsem teď z toho nervózní.

děkuji moc za odpověď.

Dagmar Hricová
28.01.20

Dobrý den,
děti procházejí různými fázemi růstu. Někdy se tomu říká růstový spurt. Typické je to pro 3. a 6. týden a 3. a 6. měsíc, a samozřejmě pak dál :-) Mezi typické projevy patří neklid a nespokojenost u prsa, prohýbání se do luku, někdy odmítání prsa, malé nebo nulové příbírání na váze, ale často je přírůstek do délky. Možná to i sama vidíte na oblečení.
Je to přechodný stav. Někdy pomůže být hodně v kontaktu s miminkem, kojit podle potřeby (může se úplně změnit způsob kojení oproti tomu jak jste byly dosud zvyklé). Je to přechodný stav. Počet pomočených plen je dobrým měřítkem, zda má dítě dost.
Držím palce, vydržte :-)
D.H.