Maminka 75 let – jak sestavit jídelníček?

28.02.19

Dobrý den,

maminka má 75 let, má problémy se srdíčkem, cukrovkou a spoustu dalších. Má nadváhu a problémy s klouby. Potřebuje zhubnout, ale moc se nehýbe špatně chodí. Zkoušela nějaké koktejly, ale vzhledem k mnouzstvi léků, které užívá, ji pak bylo špatně od žaludku. Zvýšený pitný režim, je taky problém, nezvládne stále běhat na WC, hrozilo by pomočování.

Jak sestavit jídelníček, když obědy jí vozí pečovatelská služba, my nakoupíme a k večeři a snídani si dá něco sama. Nemůžeme u ní být denně.

Děkuji
Majka

Eva Hájková, MPH, MBA
01.03.19

Dobrý den Majko,

zde se obávám, že motivace na změnu jídelníčku musí vycházet předevší od mamínky samotné, která si, jak popisujete připravuje snídaně a večeře. Pokrmy poskytované pečovatelskou službou si nejsem jistá, do jaké míry jste schopni ovlivnit.

Pokud však nakupujte mamince vy, pak nenakupujte pečivo, těstoviny a další průmyslově zpracované potraviny. Z pečiva jen kvalitní kváskový chléb a vysvětlit mamince, že nemusí konzumovat denně.

snídaně může vypadat takto: 2 vejce na kvalitním olivovém oleji, míchaná na mírném oleji a dvě hrsti špenátu (pokud bere léky na ředění krve, tam jen pozor na větší množství zelených potravin, obsahujících vit K).
- zelené smoothie - dvě hrsti kadeřavé kapusty, půlka avokáda, jeden banán, jeden pomeranč trochu vody, rozmixovat ve vysokoryhclostním mixéru

  • chia puding s mandlovým nebo kvalitním krasvkým mlékem - cca 3 lžíce chia semínek namočí do mléka, nabobtnají a může případně dosladit například rozmačkanými malinami
  • kokosový bio jogurt

večeře

  • kvalitní ryba grilovaná s grilovnou zeleninou
  • pečená řepa na smetaně s česnekem a parmazánem
  • vařená a pak pečená kapusta s vejcem a sýrem
  • kvalitní dlouze tažený vývar se zeleninou
  • pečené kuře s batáty anebo petželovými „hranokami“
  • saláty všeho druhu

Doporučuji se obrátit na náš tým farmaceutů, kteří mamince mohou vypracovat report na lékové interakce a kontraindikace - pojud jí z nich bolí žaludek, je třeba to řešit. Můžete na psat na info@ifmv.cz

Mějte krásné dny,

Eva Hájková, MPH, MBA
Autorka knihy Hravě o živé stravě
www.hrave-o-zive-strave.cz
www.evahajkova.com
www.ifmv.cz