Manžel mě opustil v těhotenství, kde mohu žádat o finanční p

25.05.19

Dobrý den,

můj manžel, se kterým mám dvě děti a čekám třetí, mě opustil a nás nechal bez financí. Vyšlo na povrch, že mi celé roky lhal, udělal spoustu dluhů a to, co řekl, že srovnal, byla další z mnoha lží. Jsem zoufalá, nemám na jídlo, na nájem, na nic.

Chtěla bych vědět, jestli, než se vyřeší rozvod, můžu někde žádat o pomoc - je to akutní.

Děkuji za radu

Mgr. Eva Grünwaldová, Mgr. Jitka Došlová
28.05.19

Dobrý den,

Děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Je nám líto, že prožíváte takové starosti, zvlášť když čekáte miminko.
Ptáte se nás, kde můžete žádat o pomoc do doby, než se vyřeší rozvod.

Vzhledem k manželovým dluhům, nás jako první důležitá věc napadá, abyste udělala kroky, které by Vás ochránily od případných dalších následků jeho nezodpovědného chování.
Pokud nemáte nějak upravené společné jmění manželů, jsou dluhy, které udělal za trvání manželství, také Vašimi dluhy. Z toho vyplývá Váš závazek, je splácet. Proto Vám doporučujeme, abyste co nejdříve zkusila zrušit nebo zúžit společné jmění manželů. Buď se na tom můžete s manželem dohodnout, nebo můžete podat návrh na soud. S podáním návrhu by Vám měli bezplatně pomoci v kterékoliv občanské poradně – na tomto odkazu si můžete najít občanskou poradnu blízkou Vašemu bydlišti: https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny

Manžel má k Vám i k dětem vyživovací povinnost. Pokud ji neplní, tzn. že Vám nedává žádné peníze, můžete se obrátit na soud, tedy podat návrh na určení výživného. I s tímto by Vám měli pomoci v občanské poradně.

Píšete, že Vaše problémy jsou akutní. Nemáte momentálně na jídlo, na nájem. Můžete zkusit žádat o dávky státní sociální podpory (příspěvek na bydlení, přídavky na děti) či pokud by to nedostačovalo, dále na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení). O dávky se žádá na příslušném úřadě práce. Připravte se na to, že budete muset čestně prohlásit, že manžel s Vámi již nežije v jedné domácnosti, aby nebyl zahrnut do okruhu společně posuzovaných osob. Je možné, že pracovník úřadu práce přijde tuto skutečnost zkontrolovat k Vám domů.

Chápeme, že zřejmě bude trvat nějaký čas, než se toto všechno vyřídí. Vy pomoc potřebujete co nejrychleji. Může Vám dočasně pomoci někdo z rodiny nebo z Vašich přátel? Pokud ne, jsou zde organizace, které Vám mohou prakticky pomoct hned. Např. věnovat Vám potraviny, hygienické potřeby, oblečení, věci pro děti atd.

I naše organizace Na počátku, o. p. s. může svoje klientky podpořit materiálně. Pokud byste o to měla zájem, můžete na nás obrátit e-mailem nebo telefonicky (viz kontakty níže). Naše Poradna sídlí v Brně. Pokud jste daleko od Brna, můžeme Vám dát kontakty v místě Vašeho bydliště.

Přejeme Vám mnoho sil.

Mgr. Eva Grünwaldová a Mgr. Jitka Došlová
Poradna Na počátku
Na počátku, o. p. s., Soběšická 560/60, Husovice, 614 00 Brno
tel: 774440821
email: poradna@napocatku.cz