Mateřská pro pěstounku

09.05.19

Dobrý den,

pracovala jsem v Klokánku jako teta. Je to jediný zaměstnavatel, který může prodlužovat zaměstnancům smlouvu každý rok. Když jsem se rozhodla pro pěstounskou péči a dokonce se rozhodla pro 2 děti (sourozence) ze zařízení, kde jsem pracovala, slíbili mi pomoc. Smlouvu mi nejdříve začali prodlužovat po měsíci, protože jsem každou chvíli mohla dostat rozhodnutí a převzít děti. Nakonec jsem podepsala výpověď dohodou k 5.4. - zaměstnavatel mi dokonce ochotně proplatil i starou dovolenou! Děti jsem převzala 12.4. na dlouhodobou propustku, ale protože doba vykonatelnosti byla vyznačena od 23.4., nemám nárok na mateřskou dovolenou? Je ochranná lhůta opravdu jen těch 6 dní?

Děkuji.

Ing. Ivo Kraus, DiS.
15.05.19

Ano, ochranná lhůta je jen 6 dní. Delší ochrannou lhůtu má žena, která porodila. Babička, muž či pěstounka nikoliv.

Jde o klasickou chybu, kdy se zájemce bojí, že nebude moci chodit do práce a zároveň pečovat o dítě. My v naší poradně doporučujeme zásadně výpověďi nedávat, ale vybrat dovolenou a případně se dohodnout se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Někdo využívá i OČR, protože samotná péče o malé dítě je překážkou v práci, ale to záleží na posouzení lékařem

Paradoxem je, že Klokánek, který se oblasti SPOD pohybuje nevěděl, že se musí čekat na vykonavatelnost usnesení a že s vámi na ukončení pracovního poměru nedohodl vhodnějším způsobem.

Ale nevěšte hlavu. Na mateřskou máte nárok, jen v rozhodném okamžiku, kdy o tuto pojistnou dávku zažádáte, musíte být v pracovním poměru. Pokud byste čistě teoreticky nastoupila na déle než 8 dní do zaměstnání, mohla byste to zkusit. U pěstounek se totiž nesleduje jak dlouho máte dítě od porodu a žádat lze až do 7 let věku dítěte.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz