Mateřská

56
22.08.19

Dobrý den,

chci se zeptat, momentálně pracuji na poloviční úvazek na dobu určitou (smlouvu mám do konce roku), pracuji tam rok a půl. Termín porodu mám 22.2., zajímalo by mě, zda mám nárok na mateřskou, když do prosince budu normálně pracovat a pak budu vlastně nezaměstnaná, než nastoupím na mateřskou. Koukala jsem, že bych měla být stejně v ochranné lhůtě, máte s tím někdo zkušenosti? Nebo je nutné nastoupit před koncem smlouvy na nemocenskou, abych měla vůbec nárok na mateřskou?

Děkuji za reakce.

Mgr. Eva Grünwaldová, Mgr. Jitka Došlová
28.08.19

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Máte na nás hned několik otázek.

Ptáte se, jestli máte nárok na mateřskou. Předpokládám, že máte na mysli dávku nemocenského pojištění „peněžitá pomoc v mateřství“ (PPM), které se často hovorově říká mateřská. Na tu má žena nárok, pokud se v posledních dvou letech před nástupem na PPM účastnila nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dnů. Píšete, že jste rok a půl zaměstnaná (předpokládám, že na hlavní pracovní poměr na základě písemné smlouvy). Nemocenské pojištění by za vás měl platit zaměstnavatel. Pokud tomu tak je, měla byste tuto podmínku splňovat a měla byste mít na PPM nárok.

Vaše další otázky se týkají toho, kdy máte na PPM nastoupit. Den nástupu si určíte sama. Musí to být v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Ve Vašem případě tedy mezi 28. 12. 2019 a 11. 1. 2020. Můžete na PPM tedy nastoupit ještě před koncem pracovní smlouvy. Na PPM můžete nastoupit i po skončení pracovního poměru (je zde ochranná lhůta max. 180 kalendářních dnů). Po skončení zaměstnání můžete do 7 kalendářních dnů nastoupit na pracovní neschopnost. Nebo se evidovat na úřadu práce. Nárok na PPM byste měla stále. Záleží tedy na Vás, jak se rozhodnete. Nastoupit na PPM na konci pracovního poměru nebo těstě po jeho skončení se jeví jako nejjednodušší varianta.

Jen doplním, že PPM se poskytuje 28 týdnů od nástupu na PPM. Váš gynekolog Vám potvrdí formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“, ten pak předáte svému zaměstnavateli - a to i v případě, že termín nástupu na PPM bude po skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel ho předá příslušné správě sociálního zabezpečení (OSSZ), která Vám bude PPM vyplácet.

Více informací o PPM se můžete dozvědět na webu: www.cssz.cz. Pokud budete mít další otázky, můžete zavolat na Call centrum nemocenského pojištění: 800 050 248.

Přejeme Vám i miminku hodně zdraví a pohody.

Mgr. Eva Grünwaldová a Mgr. Jitka Došlová
Poradna Na počátku
Na počátku, o. p. s., Soběšická 560/60, Husovice, 614 00 Brno
tel: 774440821
email: poradna@napocatku.cz