Matka se nestará o sve dítě

21.05.18

Dobrý den,

přítel vychovává dítě bývalé přítelkyně, která z mého pohledu nedokáže o svého syna pečovat. Dítě nechává u jejího bývalého přítele (není otcem) nebo babičce, po nocích flámuje, je nezaměstnaná, nemá finanční prostředky na to, aby dítě zaopatřila. Syn je s přítelem rád a rád by s ním i zůstal.

Je nějaká možnost, jak by ho mohl dostat do péče?

Děkuji

Ing. Ivo Kraus, DiS.
13.06.18

Přítel sice může podat podnět na sociálku a ta může situaci v rodině prošetřit, nicméně řešení situace dítěte je na soudu. Pokud by bylo dítě matce odebráno, tak nejprve právo na dítě otec dítěte zapsaný v rodném listě a prarodiče, poté strýcové a tedy (širší rodina) a teprve nakonec osoby blízké. Dotyčný by navíc musel být prověřen a prokázat, že se s dítětem žil ve společné domácnosti déle než 3 měsíce nebo že jej dítě zná a má zájem s ním žít. S největší pravděpodobností by orgán sociálně právní ochrany dětí nejprve umístil dítě do Klokánku nebo k přechodným pěstounům a teprve potom by zvažoval jak danou situaci dítěte vyřešit.

Spíše bych radil se dohodnout s matkou dítěte a nechat si dítě svěřit přímo matkou. To občanský zákoník umožňuje, ale lépe je navštívit notáře, aby to právně odpovídalo. Po nějaké době oficiálního soužití s dítěte se souhlasem matky by se pak přítel mohl obrátit na soud a pokusit se nechat si svěřit dítě soudně.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz