Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Mé dítě pije pouze z pravého prsu

Flowersss se ptá 22.01.19

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co můžu dělat, když můj dvoutýdenní syn pije pouze z pravého prsu a na levé se neumí/nechce přisát? Asi mám levou bradavku moc plochou.

Abych neztratila mléko, pomocí silikonové odsávačky se snažím odsát/stimulovat levé prso, které je malé a měkké v porovnání s tím druhým, ale zdá se v něm být mléka dost.

Zato pravé prso vypadá, že každou chvíli praskne, přestože kojím snad co hodinu a půl. Prso i bradavka mě strašně bolí, prso jak modřina a bradavka zejména při sání, přitom malý se zdá přichycený správně. Musím říct, že i když někdy saje i 45 minut (on u toho usíná), nikdy se mi prso nezdá úplně vyprázdněné.

Co můžu dělat, prosím?

Předem velice děkuji za odpověď

S pozdravem

Pavla

Dvořáková Jana odpovídá 24.01.19

Dobrý den,
toto se někdy stává, miminko upřednostňuje jeden prs .Pokud se Vám zdá levá bradavka plochá, můžete zkusit formovač bradavek. Koupí se ve zdravotnických potřebách nebo v některých lékárnách. Nosí se v podprsence a bradavka je povytahována ven. Výhodou navíc je, že chrání bradavku a ta se pak může lépe hojit. Pokud chcete udržet v levém prsu tvorbu mléka, bude lepší pořídit si elektrickou odsávačku. Odsávání pak bude rychlejší a efektivnější. Stává se, že maminka kojí celou dobu jen z jednoho prsu a dá se to zvládnout, přesto bych se ještě pokusila o návrat ke kojení z obou prsů.
Pravému prsu můžete ulevit obklady, teplý před kojením a chladivý po kojení, například tvarohový. Odsáté mléko si ukládejte do mrazáku, může se někdy hodit. Máte to náročné, ale miminka někdy nevědí, co si u prsu počít, když je něco malinko jinak. Platí zásada nikdy je k ničemu nenutit, mohl by se pak odstavit úplně. Přeji Vám hodně trpělivosti. Jana Dvořáková.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.