Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Minimální mzda a těhotenství

95951 se ptá 05.03.13

Dobrý den,

pracuji šest let na dobu neurčitou s minimální mzdou nyní cca 7300 Kč. Bydlím v podnájmu, kde mám trvalý pobyt, doteď s podporou přítelových a mých rodičů se nájem 11500 Kč dal zvládnout. Ale otěhotněla jsem, přítel se mnou nyní už nebydlí a nebude, dohodli jsme se na měsíčním příspěvku 1000 Kč. Bude ale uveden jako otec v rodném listě. Je veden jako OBZP, pracuje z domů, příjmy nulové. Dvouletou verzi si předpokládám zvolit nemůžu. Na řádnou mateřskou dovolenou nastupují 1.4.2013, ale co bude dál, nevím.

Na co vše mám nárok jako svobodná matka s takovýmto příjmem, jaká bude výše mateřské a rodičovského příspěvku?

Děkuji moc za radu.

Vladimíra Nováková odpovídá 11.03.13

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že Vaše mzda je nízká, bude zpočátku nízká i Vaše peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská). Výše PPM činí 70% tzv. redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den - tento údaj byste měla najít na Vaší výplatní pásce.
Po narození dítěte ale budete moci zažádat o dorovnání PPM maximálně do výše 7.600 Kč. Toto dorovnání Vám bude vypláceno z celkové sumy 220.000 Kč určené na výplatu rodičovského příspěvku. Poté si budete moci zvolit rodičovský příspěvek v maximální výši 7.600 Kč, můžete si ale zvolit i příspěvek nižší (nově se již nevolí délka pobírání, ale právě výše rodičovského příspěvku). Podle zvolené výše příspěvku bude určeno, jak dlouho budete příspěvek pobírat.
Jestliže bude Váš přítel uveden v rodném listě dítěte, máte nárok po něm žádat pro sebe příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím a také příspěvek na výživu pro sebe po dobu dvou let. Kromě výživného pro sebe můžete samozřejmě žádat také výživné pro dítě. Doporučuji pokusit se nejprve s přítelem na výši výživného dohodnout a až v případě neúspěchu se obrátit na soud.
Jedná-li se o Vaše první dítě a příjem Vaší domácnosti bude nižší než 2,4násobek životního minima, můžete si požádat o porodné, což je jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč. Protože bude přítel uveden v rodném listě, budou jeho příjmy posuzovány společně s Vašimi. Životní minimum tříčlenné domácnosti je vyjádřeno částkou 7.710 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjem ve výši 18.504 Kč čistého - je zapotřebí doložit příjem za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo. Pokud by příjem Vaší domácnosti byl nižší než uvedená hranice, mohla byste mít nárok také na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na přídavek ale bude zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2011. Abyste měla nárok na příspěvek na bydlení, musela byste být vlastníkem či nájemcem (podnájem nestačí) bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště. V úvahu by pak připadaly už jen dávky pomoci v hmotné nouzi. O všechny uvedené dávky kromě PPM můžete žádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.