Možné anovulační cykly

11.07.19

Dobrý den,

je mi 27 let, už delší dobu jsem řešila nepravidelné, dlouhé menstruační cykly. Má první lékařka mi psala dlouhodobě antikoncepci, což teď zpětně nevidím jako moc šťastné řešení. Antikoncepci však už 3 roky neužívám, menstruace byla nepravidelná, cykly trvaly cca 35-50 dnů, ale menstruace vždy nakonec přišla sama. Úpravu cyklů jsem nejprve řešila sama, zkoušela jsem kontryhel, drmek, kapky Gynex, různé čaje. Cykly se srovnaly +- na 40 dnů. Začala jsem zkoušet ovulační testy, avšak bez výsledku, ovulaci se mi nepodařilo vysledovat. Až poté, co jsem nasadila vitamíny s Inositolem vč. folátů a jódu, jsem poprvé zaznamenala cykly 27-32 dnů. Ovulace podle testů probíhala… takto to bylo asi 3 cykly, poté mi byla zjištěna hypofunkce štítné žlázy a byl mi nasazen Letrox 1×d 25ug. Inositol jsem užívala dál, ale bez jódu. Další cyklus byl opět dlouhý, 48 dnů. Gynekolog mi dělal utz. vyšetření 16. a 39. den cyklu, pokaždé řekl, že podle sliznice jsem ve druhé polovině cyklu a ať příště přijdu dříve. Přišla jsem tedy 12. den, ale řekl mi to samé. Na můj dotaz, jestli ovulace nemůže být později, mi odpověděl, že to vidí na sliznici, a buď ovulace už byla, nebo ani nebude a jedná se o anovulační cyklus. Tak se chci zeptat, mohlo toto všechno ovlivnit to krátkodobé užívání jódu (teď se jej bojím užívat, když užívám Letrox)? A má můj gynekolog pravdu, může poznat podle děložní sliznice, že ovulace již nenastane?

S manželem bychom rádi dítě a já mám velký strach, že je něco špatně.

Děkuji za přečtení i případnou odpověď, D.

MUDr. Pavel Otevřel
26.11.19

Dobrý den

něco špatně je. To je zřejmé. Ano, podle sliznice se sice dá poznat, v jaké fázi cyklu se nacházíte, ale samotné UZ vyšetření není ve Vašem případě dostatečné.
Popisované potíže svědčí pro poruchu ovulace, která se typicky vyskytuje u tzv. polycystických vaječníků.
Myslím, že by to vyžadovala důkladnější diagnostiku u Vašeho gynekologa, nebo rovnou konzultaci v IVf centru, kde se s takovými pacientkami setkáváme každodenně.

Kolektiv lékařů kliniky Reprofit