Může se jednat o hyperaktivitu?

Anonymní
07.06.19

Dobrý den,

mám jedenáctiletého syna, kterému byla ve 4 letech diagnostikována vývojová dysfázie. Nyní už je porucha prakticky kompenzována, zůstává pouze horší cit pro český jazyk. Momentálně mě u něj ovšem trápí něco jiného. Není to jenom momentálně, on je takový pořád, ale s přibývajícím věkem je to stále více nápadné a nevím si s ním rady. Mám pocit, že pravděpodobně trpí nějakou lehčí formou hyperaktivity.

Syn je při činnostech klidný, vydrží sedět, nikdy nebyl taková ta neřízená střela, jak jsem si děti s ADHD představovala. Problém má pouze v těchto oblastech: Nepozornost, zbrklost - při psaní či při počítání příkladů dělá časté zbytečné chyby z nepozornosti a zbrklosti, všechno musí mít rychle hotové. Komunikace, řeč - syn snad neumí mluvit potichu. Neustále na sebe upozorňuje tím, že mluví bez vyzvání. Skáče lidem do řeči. Všechno musí honem říct, i když se to třeba zrovna nehodí. S někým si soukromě povídám a on si klidně stoupne mezi nás a začne něco říkat. Je absolutně neodbytný, můžu vysvětlovat, zvýšit na něho hlas, důrazně ho napomínat, nezastaví se, vůbec mu nevadí, že je to v dané situaci třeba nevhodné, neslušné, prostě pokračuje dál, musí to říct, strhnout pozornost na sebe. Nemá snad žádné zábrany. Stoupne si k člověku úplně blízko, aby mu něco řekl, nepřijde mu to divné.

Pořád mu vysvětluji, jak se má chovat, snažím se s ním všechno vždycky v klidu probrat, ale on stejně vzápětí pokračuje v tom stejném. Tohle dělávají menší děti, ale on má jedenáct.

Prosím, co si o tom myslíte?

Děkuji

PhDr. Václav Mertin
12.06.19

Dobrý den, nechte spát diagnózy. Důležité je, co děláte Vy. Když skáče do řeči nereagujte, když si stoupne mezi vás, povídejte si dál a jemu řekněte, že ho neposloucháte. Nedělejte z toho drama, jen stůjte na svém. Snažte se ho zpomalovat. Když křičí, řekněte mu, že ho neslyšíte, že musí šeptat, pak mu budete rozumět. Už to s ním neprobírejte, už jste to udělala mnohokrát, on si to pamatuje.
Zdraví
Václav Mertin

A mimochodem, Vy mluvíte jen, když Vás někdo vyzve? V tom snad není problém. Vy jste asi chtěla říct, že mluví, i když mluvíte Vy nebo někdo jiný, když si lidé povídají… Jenže to je jiný druh učení.