Může vojtova metoda způsobit onemocnění srdce?

14.04.20

Hezký den,

v 10 týdnech jsem se synem začala cvičit vojtovu metodu kvůli zaklánění hlavičky a špatnému pasení koníčků. Pár dní po cvičení začal bojkotovat jídlo, byl více plačtivý apod. Momentálně se k tomu přidalo i srdeční onemocnění tzv. dilatační kardiomyopatie. Může být vojtova metoda natolik náročná a způsobit toto onemocnění? Myslím tím, že při cvičení byl velký zápřah na srdíčko a dilatací se srdíčko přizpůsobovalo zátěži. Veškeré příčiny byly vyloučené, nepřišlo se již na to, co to způsobilo, proto se ptám, zda je možné, aby to vyvolalo a způsobilo toto cvičeni?

Mnohokrát děkuji za odpověď

Tým rehabilitace Be Balanced
17.04.20

Dobrý den,

nedomnívám se, že by Vojtova terapie byla natolik náročná, že by mohla být příčinou srdečního onemocnění. V návaznosti na Vojtovu terapii se může objevovat zvýšená plačtivost, podrážděnost a s tím spojen neklidnější příjem jídla, ale se srdeční vadou jsem se dosud nesetkala.
Pokud by Vojtova metoda způsobila dilatační kardiomyopatii, pak by toto onemocnění mohlo být v pozdějším věku vyvoláno jakýmkoliv náročnějším sportem, který by kladl vyšší nárok na srdeční aktivitu. Spíše se přikláním k tomu, že toto onemocnění bylo u Vašeho syna geneticky dané už od narození a aktivita při cvičení ho mohla pouze ozřejmit.

S pozdravem

Petra Pítrová
fyzioterapeut

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz