Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Na každém úřadě jiná odpověď

Blahobyt se ptá 04.03.13

Dobrý den,

radíte tu, co dál, když jsem měla smlouvu na dobu určitou a nemám tedy nárok na mateřskou. Pokud si požádá manžel, tak bude mít mateřskou jen těch pár dní a pak jde volit pouze délka rodičovské. Loni jste tu psala, že je možné když mi manžel předá dítě zpátky do péče, abych dál pobírala mateřskou, která je vypočítána z jeho platu. Pak bych tedy po několika měsících přešla na rodičovskou dovolenou.

To už letos nejde, nebo to tu aspoň nepíšete. U nás na úřadě mi řekli, že to nejde a v Rychnově nad Kněžnou to známým udělali.

Můžete mi prosím říct, jestli to tedy opravdu jde, abych pobírala mateřskou? Jak jim to na úřadě dokázat?

Moc děkuji a přeji hezký den.

Vladimíra Nováková odpovídá 09.03.13

Dobrý den,
pokud bude o peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) žádat Váš manžel, může tak učinit od počátku 7. týdne po narození dítěte. Na mateřské musí být alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích, během té doby nesmí osobně vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nárok na PPM. PPM bude ale pobérat pouze po dobu, po kterou bude skutečně fyzicky na mateřské - většinou právě oněch 7 kalendářních dní (málokterý muž je na mateřské dobrovolně déle, pokud nemá napříkald nižší palt než žena, pak se vyplatí, pokud se žena vráti do práce a muž zůstane s dítětem doma). Po ukončení výplaty PPM Vám bude opět vyplácen rodičovský příspěvekz celkové částky 220.000 Kč, která je na výplatu rodičovského příspěvku určena. Díky nároku na PPM ale může manžel následně zvolit požadovanou variantu rodičovského příspěvku

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.