Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Náhrada škody – rozbité brýle ve škole – kdo nese zodpovědno

Anonymní se ptá 30.01.19

Dobrý den,

synovi při hodině tělocviku (hráli vybíjenou) spolužák omylem rozbil nové brýle, které jsou neopravitelné. Museli jsme kupovat další. Bez brýlí vidí špatně. Syn je žákem základní školy.

Do školy jsme poslali paragon za brýle, ale paní ředitelka, která tu událost „prý“ projednávala s pojišťovákem, nám je vrátila a bylo nám řečeno, že se pojistka na toto nevztahuje.

Prosím o radu, pokud škola nemá dobrou pojistku na odškodnění, tak jestli by to neměla hradit z vlastích zdrojů, nebo jestli je škola opravdu v právu a tato událost se na odškodnění nevztahuje.

Děkuji za odpověď

Petra

Mgr. Petr Novák odpovídá 04.02.19

Dobrý den,

za škodu na brýlích bude v tomto případě škola skutečně odpovídat. Školy nemají výslovnou povinnost uzavírat pojištění na veškeré majetkové škody, které mohou žákům v průběhu výuky vzniknout. Jestliže se tedy pojistka školy na Vámi popisovanou situaci nevztahuje, nelze z toho dovozovat to, že by škola neměla za poškození brýlí odpovídat. V tomto případě nelze uvažovat ani o odpovědnosti žáka, který škodu způsobil, neboť svým jednáním - tedy zasažením brýlí Vašeho syna míčem při hře vybíjené - neporušil žádnou jemu ukládanou povinnost, když zkrátka postupoval v souladu s pravidly dané hry.

Mgr. Petr Novák, právník, www.vasenaroky.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.