Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Náhradní mateřství a mateřská

liba88 se ptá 24.05.16

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak se řeší mateřská při náhradním mateřství - papírově bude pouze otec - proces soudního uznání matky trvá až rok, takže já žádat nemůžu.

Děkuji za Vaši odpověď

Ing. Ivo Kraus, DiS. odpovídá 25.05.16

O mateřskou můžete žádat až budete v rodném listu dítěte zapsána jako matka.

Ze zákona je matkou ta, která porodila a to i za předpokladu, že reálně matkou není ve smyslu splynutí dodaného vajíčka do jejího těla. V rodném listě bude tedy zapsána ona a otec. Následně musí proběhnout proces přímé adopce a vše musí rozhodnout soud.

Pozor. Náhradní matka vám nesmí předat dítě za úplatu. Pak byste mohla být obviněna z trestného činu. Jinými slovy náhradní mateřství není v ČR zákonem zakázané, ale nesmí se tak dít ze zištných důvodů. Obchodování s dětmi přípustné není.

Právně by vám měla poradit klinika, která tuto službu pro vás provedla. Pokud jste se obrátila do zahraničí, tuším, že porod by probíhal mimo ČR podle zákonů té země. Pak byste mohla nárokovat mateřství tam (pokud je v té zemi náhradní mateřství legální) a s rodným listem dítěte byste se pak přihlásila jako matka na matrice v Brně, která zpracovává děti narozené v zahraničí. Zápisem do rodného listu dítěte obou rodičů Čechů by pak dítě získalo občanství ČR automaticky. Doklad o občanství by vám vydala krajská matrika.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
 www.chcemebytpestouny.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.