Náhradní mateřství a můj rodičovský příspěvek

27.02.18

Dobrý den,

nikde se nemohu dopátrat nějaké relevantní odpovědi, tak to zkusím přes Vaši poradnu.

Pokud budu dělat náhradní matku a sama budu, v době těhotenství a porození dítěte bio rodičům, na rodičovské dovolené, jak to udělat, aby mi tento můj nárok na rodičovský příspěvek dalším porodem neskončil? Protože dítěte se vlastně vzdám, tudíž nárok na RP na toto dítě bude poté mít jeho bio matka. Je možné můj RP na čas, kdy se bude vyřizovat vše kolem vzdání se dítěte a adopce bio matkou, pozastavit a po úspěšném vyřízení nadále pokračovat v jeho čerpání?

Předem děkuji

Ing. Ivo Kraus, DiS.
01.03.18

Asi by bylo lepší se zeptat na ÚP odd. státní sociální podpory. Tam vám odpoví jistě přesněji.

Obecně, v ČR je matka ta, která porodila. Proces přímé adopce nebývá rychlý, jsou tam různé lhůty na rozmyšlení, na odvolání, apod. Proto ze začátku bude dítě právně vaše. Můžete si například nechat dítě na šestinedělí a předat ho až pak. Na druhou stranu vám opravdu mohou zastavit rodičovský příspěvek na starší dítě. Máte však nárok vzhledem k narození nového dítěte, na které můžete dočasně pobírat Vy.

Po předání miminka, můžete znovu čerpat na nejmladší (to starší) dítě v rodině, nejdéle do čtyř let věku dítěte.

V rámci náhradního mateřství je zákonem zakázáno obchodování s dětmi, ale můžete po adoptivních rodičích žádat legálně finanční kompenzaci za náklady, které vám náhradní mateřství přineslo. Jinými slovy, pokud něco proděláte, požádejte nové rodiče, ať vám ztrátu uhradí.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz