Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nárok na co možná nejvyšší PPM?

mimo3 se ptá 20.03.18

Dobrý den,

plánujeme s přítelem miminko a ráda bych věděla, co musím udělat, abych měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství v co možná nejvyšší částce, která v mé situaci bude možná. 5 let pracuji jako OSVČ, avšak v posledním roce již pouze na vedlejší pracovní poměr a jinak pracuji ve státním sektoru na poloviční úvazek - průměrná mzda necelých 9 000,–. Zaměstnavatel mi hradí nemocenské pojištění (průměrně však pouze kolem 800-900 Kč. Já jsem celý rok posílala minimální zálohy na NP jako OSVČ, jak jsem byla za posledních 5 let zvyklá. Můj daňový poradce mi však řekl, že zálohy platit nemusím, jelikož mi pojistky platí zaměstnavatel, tudíž se mi po podání daňového přiznání budou vracet v přeplatcích.

Částka, kterou mi na nemocenské pojištění zasílá zaměstnavatel, přirozeně z mého platu na poloviční úvazek, nedosahuje zdaleka toho, co jsem tam posílala jako OSVČ na hlavní poměr, takže nevyplatilo by se mi být spíše zpět jen OSVČ a platit si přibližně ty 2 000 Kč na nemocenské pojištění než být na poloviční úvazek zaměstnána s tím, že zaměstnavatel tam posílá jen kolem 800 Kč?

Kontaktovala jsem ČSSZ s tím, že bych si chtěla podat přihlášku k dobrovolnému nemocenskému pojištění, avšak může to být prý max. 175 Kč. Zajímá mě, zda mohu dělat něco více, abych měla nárok na co možná nejvyšší PPM, jaká bude u mě možná.

Předem děkuji za odpověď a za Váš čas

Daniela Kočí odpovídá 04.04.18

Dobrý den,
váš dotaz opravdu směřujte na tu vaši daňovou poradkyni, která vám již něco objasnila a ta vám poradí se zálohami, platbami, vracením daní atd a řekne vám, co se vám ve vaši situaci vyplatí více, případně se znovu zajděte na ČSSZ informovat, ať vám vysvětlí a poradí, co případně můžete ještě udělat a na co máte nárok.
Hezký den!

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@par­tners.cz
 https://www.partners.cz/…ka-partners/

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.