Nárok na MD nebo pouze neschopenka?

08.05.20

Dobrý den,

moc bych Vás chtěla poprosit o radu. Dostala jsem se do velmi prekérní situace ohledně MD. Za prvé jsem od května 2016 čerpala mateřskou a rodičovskou dovolenou u ZŠ v našem městě, smlouvu jsem měla na neurčito, k 1.7. 2019 mi byl pracovní poměr ukončen s odstupným, od 25.8.2019 jsem nastoupila na jinou ZŠ v okolní vesnici, kde mám smlouvu do června 2021. Po celou dobu jsem až do 31.3.2020 čerpala zároveň rodičovskou dovolenou na starší dítě.
A teď k věci, otěhotněla jsem, termín porodu mám 27.5.2020 a mzdová účetní nového zaměstnavatele mi řekla, že od 1.4. tedy můžu čerpat mateřskou. Do 31.3.2020 jsem tedy byla na neschopence, tu mi dr. ukončil a požádala jsem o MD. Včera mi do schránky přišel dopis z OSSZ, že nemám nárok na MD, protože jsem nesplnila počet dnů, odpracovaných mám 219 z 270.

A co teď? Pracovnice ossz mi předtím potvrdila, že nárok na MD budu mít, protože se mi sečtou dny z obou škol/zaměstnavatelů, ale teď je to jinak? Jako možnost je požádat zpětně o neschopenku, kterou musí posoudit posudkový lékař a to si nejsem jistá, zda odsouhlasí. Navíc můj dr. je neruda a určitě s tím bude mít problém.

Nevím, co mám dělat, ani na koho se obrátit, abych nezůstala úplně bez peněz a nemusela ještě platit sama zálohy na zdrav.-soc.

Moc děkuji za radu

Daniela Kočí
13.05.20

Dobrý den, to jste se dostala opravdu do prekérní situace, ale nesplňujete součtem ten počet dní pro nárok na mateřskou,. Ta pracovnice předtím vám to zjevně řekla chybně zřejmě přesně nespočítala počet dní. Zpětně neschopenka se dá vystavit tuším pouze 3 dny (např když se člověk nemůže z vážného důvodu dostat hned k lékaři kterého informuje a domluví se s ním že přijde druhý či třetí den)
Každopádně bez prostředků nezůstanete, hned po porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Sociální se neplatí a zdravotní po dobu rodičovské bude platit stát. Každopádně je potřeba novou skutečnost ohlásit zdravotní pojišťovně.
Přeji vám klidné dny očekávání!

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
https://www.partners.cz/…ka-partners/