Nárok na rodičovskou dovolenou při osvojení dítěte

18.04.18

Dobrý den,

před rokem jsem si z kojeneckého ústavu přivezla dvouletou holčičku. Dle vyjádření psychologa byla na dolní hranici vývojové normy. Během tohoto roku udělala značné pokroky. Přesto, i dle názoru dětského psychologa, pro ni není úplně vhodné kolektivní zařízení typu mateřská školka z důvodu silné deprivace, kterou si prošla v kojeneckém ústavu.

Chci se zeptat, jestli je možné prodloužení rodičovské dovolené z důvodu péče o osvojené dítě i po čtvrtém roce věku dítěte, nebo jaký by měl být další postup.

Děkuji za odpověď

Olga

Ing. Ivo Kraus, DiS.
13.06.18

Nárok máte jako na vlastní dítě, tzn. do 4 let věku dítěte. Poté můžete požádat o příspěvek na péči. začněte u praktického lékaře dítěte, ten by vám měl poradit. Stupeň závislosti I činí příspěvek 3000 Kč/měs.

Ale každopádně pokud by vám sociálka neuznala příspěvek na péči, můžete zůstat v domácnosti až do 7 let věku dítěte, kdy za vás stát hradí zdravotní pojištění. Na úřad práce nemusíte.

Pokud bude muset povinně dítě do školky navštivte před zápisem pedagogicko psychologickou poradnu a spolupracujte s nimi. Můžete dítě připravovat na školu doma nebo může mít dítě individuální program ve školce, např. na 2 hod. denně, možností je celá řada.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz