Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Našlapuje na špičky

Andulonka se ptá 07.01.16

Dobrý den,

mám tříletého syna, který cca od cca 14 měsíců chodí po špičkách. Chodit začal v roce, ze začátku stáčel špičky dovnitř, což se podle doktorky srovná a není potřeba to řešit. Srovnalo se to, ale pak začal našlapovat na špičky a drží se to dodnes.

V jeho dvou letech jsme s ním byli na ortopedické ambulanci, kde ho vyšetřil přímo primář a řekl, že se chození po špičkách řeší až ve třech letech. Že do tří let se to může upravit samo. Teď nás za pár dní čeká prohlídka a já jsem z toho fakt nervózní.

Na špičky našlapuje stále. Když ho upozorníme, tak našlápne na chodidlo celé, ale má špatně těžiště a jde v nepatrném záklonu s nohami napřed. Na první pohled jde vidět, že to pro něj není přirozené. Když běhá, došlapuje i na paty. Stojí normálně na celém chodidle.

Podle doktorky existují dvě varianty, buď zkrácené achilovky nebo DMO. Není nějaká jiná možnost? A jaký je pak postup léčby v těchto dvou případech?

Děkuji za odpověď, pěkný den.

Roseta odpovídá 17.01.16

Dobrý den,
problém syna může mít několik příčin. Přecitlivělá chodidla, v tomto případě bych doporučila chodidla hladit,lehce masírovat, v sedě se snažit navést kontakt na celé chodidlo. Chůze na špičkách má dopad na přetěžování lýtkových svalů a dlouhodobě může vést až ke zkrácení achilovek. Doporučila bych protahovat lýtkové svaly pasivně, manuálně. Dále je vhodné odlehčit lýtkovým svalům pomocí tapovacích pásek,které se lepí na patu a dva pruhy jsou vedeny pod koleno, každá z jedné strany.Lepení je v lehkém protažení lýtkových svalů. Dalším doporučením jsou lehké boty,aby nepůsobily zátež na nohy,které jsou už ted přetížené. Dále se může jednat i o centrální koordinační poruchu při které je porucha dystribuce svalového napětí na těle.Dítě by mělo poruchy při pohybových koordinacích. Nic závažného a lze to upravit v tomto věku vhodným sportem ( bruslení, plavání..). Můžete syna nechat vyšetřit neurologem a dle závěru se zaměřit na pohybový přístup jen doma nebo vyhledat péči u fyzioterapeuta zaměřeného na dětské pacienty. S pozdravem Klára Tesařová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.