Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nechápu další postup ortodontistky

duhovymedvidek se ptá 27.06.17

Dobrý den,

můj syn, 14 let, nosí již dva roky fixní rovnátka. V horní čelisti už má zuby srovnané, ale bohužel má hypoplastické dvojky, má je skutečně jen velmi malinké, spíš takové špičky než malé zuby a zámečky se sice dají nalepit, ale hned odpadají. Navíc má tyto zuby rotované.

Naše ortodontistka i zubní lékařka se shodují, že bohužel nelze udělat náhrady ve formě korunek ani žádnou nástavbu. Že syn bude muset mít implantáty, které ale může mít nejdříve od 18 let a nejedná se zrovna o levnou záležitost. Dále ortodontistka tvrdí, že zuby v dolní čelisti může synovi rovnat teprve poté, co se mu vytrhnou ty horní dvojky. Prý má vrchní čelist větší než spodní. Já, jako laik, na něm nic takového nepoznám. Ortodontiskta tvrdí, že až se dvojky v horní čelisti vytrhnou, srovná mu zuby v dolní čelisti, poté sundá fixní rovnátka a na horní čelisti bude muset syn nosit retainer prakticky 24 hodin denně. Prý ho neucítí, může s ním jíst i mluvit.

Syn je samozřejmě „radostí celý pryč“ a já se mu nedivím. Jako náctiletý nestojí o to mít plast v ústech, znáte to. Upřímně, jsme já i manžel a stejně tak i syn z celé situace rozladěni. Chápeme, že proces rovnání zubů nelze uspěchat, ale na začátku slibovali, že do střední školy bude mít zuby jak perličky a bude bez rovnátek. Ač již tehdy měl dvojky venku, takže to není nic nového. Nikdo nás na nic neupozornil.

Ptám se tedy, neexistuje jiný, pro syna přijatelnější postup? Dále, pokud ne, je postup naší ortodontistky správný? Udělali jsme dobře, že jsme vůbec do této ortodontické léčby šli? Nebo jsme to měli nechat být, ať si příroda poradí?

Upřímně mám spíš pocit, že si ze syna udělala dojnou krávu, protože již nyní jsme dali do ortodontické léčky přes 30 000 korun, třeba jen lepení dvou zámečků a jeden kroužek nás stálo 320 Kč. Cena jednoho implantátu by se momentálně pohybovala minimálně 20 000 korunách, později může být ještě dražší. Bohužel jsem se na ortodoncii sama nemohla na vše vyptat, se synem tam byl manžel. Ptala jsem se manžela, zda neměla ortodontistka na mysli tím retaineirem drát na zadní straně zubů, ale tvrdí, že ne, že jde o plastový kryt na zuby, něco jak používají sportovci.

Děkuji za váš čas a přeji hezký den.

Adam Šíma odpovídá 29.06.17

Dobrý den.
Nejsem ortodontista a nejsem kompetentní vyjadřovat se k průběhu ortodontické léčby ani u pacientů, jejichž stav chrupu znám. Ortodoncie není stomatologie, ale čelistní ortopedie. Pokud si nejste postupem ortodontistky jistí, objednejte se na vyšetření a konzultaci k jinému ortodontistovi. Příroda si vždy nějak poradí, ale funkční a estetický výsledek ignorace ortodontické vady rodiči vídám v praxi každý den. Ještě žádné dítě rodičům za to v dospělosti. nepoděkovalo. Adam Šíma

MUDr. Jan Stuchlík a MDDr. Adam Šíma

Dentální klinika Jan Stuchlík
Telefon: +420 273 130 160
jan.stuchlik@dr­stuchlik.cz, adam.sima@drstuchli­k.cz
 www.drstuchlik.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama