Nejspíše ho nemiluji, ale bojím se ho opustit

Anonymní
28.11.18

Dobrý den,

s přítelem jsem již od šestnácti let, momentálně jsme spolu skoro šest let. Před rokem se nám narodilo dítě, které nade všechno miluji. Problém, se kterým si nevím rady, je ten, že přítele již nejspíše nemiluji. Sama se dost dobře nevyznám ve svých pocitech. Každý jeho dotek je mi až odporný, pomalu mu již nedokážu odpovědět, že ho miluji, když mi to poví. Sex s ním se mi nelíbí a doslova se do něj nutím, i když vím, že se samotným sexem problémy nemám, jiní muži mě vzrušují. Nedokážu ho již pomalu obejmout.

Vím, že mi na něm záleží, ale nedokážu to rozeznat. Nevím, zda ho nemám spíš už jenom ráda. Nevím, zda ho mám opustit. Jediný důvod, proč s ním jsem, je ten, že chci, aby malá měla tátu. Opravdu se snaží, v životě nikdy nic neprovedl, miluje mě… Také se asi bojím ho opustit, protože se bojím, že to sama s malou nezvládnu finančně.

Nevím, jak dál. Nelíbí se mi představa, že budu žít v takovém vztahu, ale na jednu stranu nemám odvahu ho opustit.

Děkuji za Váš názor

Mgr. Lucie Machová
01.12.18

Dobrý den,
Děkuji za dotaz a důvěru. Víte, bylo by jednoduché napsat, že pokud lásku necítíte, jděte dál. Ale to by bylo zavádějící. Stát se ve vztahu může spousta věcí, které nás od druhého vzdálí a po čase se opět přiblížíme. Takové periody nejsou neobvyklé, také podle toho, co nás v životě potká. A leckdy i narození dítěte a nová role rodičů vedle té partnerské dokáže se vztahem pořádně zahýbat.
Nechci věštit, jak je to přesně ve vašem případě. Chci vás podpořit v tom, abyste si dala čas a vše prozkoumala tak, abyste si byla plně vědoma toho, co ve vaší životní situaci hraje roli. Například, jak ji a váš vztah s partnerem ovlivnilo narození dítěte, jak váš vztah ovlivňují vaše předchozí životní zkušenosti a vztahy, nejen partnerské, ale i ty rodinné, jaké jsou vaše osobní strategie, když se něco nedaří, jaké byly vaše přání a sny, a co se s nimi v životě stalo atd. A stejně u partnera. Na to potřebujete pomoc odborníka, nejlépe párového terapeuta. Vždy je nejlepší, když při partnerských obtížích bojujete o vztah oba.
A také doporučuji dlouho neotálet. Největší chybou je, že partneři přicházejí na párovou terapii pozdě, když vztah je již v troskách a není, kdo by za něj bojoval. Takové zázraky terapeuti neumí.

Držím pěsti.

S pozdravem
Lucie

Mgr. Lucie Machová

www.podporamaterstvi.cz